Básníci zahrnutí v této antologii se v mnoha ohledech pohybují na okraji. Zcela vědomě nebo i proti své vůli stojí stranou společnosti, někteří z nich i stranou vlastního života. Smrt je dostihuje záhy, zvaná i nezvaná.
Nesouvislý rozhovor tří jihoamerických básníků. Jazyk zborcený hrůzami dvacátého století. Latinská Amerika jako Babylon, kde básníci dávno nemluví stejnou řečí, ale jediným domovem je právě řeč. A v těch rozvalinách zázrak ironie.
Dnes již legendární výpověď o temných letech drogových válek v ulicích kolumbijského Medellínu. Černá báseň v próze, kde smrt je nejen každodenním chlebem, ale i vytouženou potravou, vysvobozením.
Nicanor Parra (1914–2018) nikdy není tam, kde se na něj čeká. Fyzik, který se pustil do psaní básní. Básník, který vymyslel antibásně. Antibásník vyrábějící z tácků angažované artefakty.
Co udělá tělo, když jím prošlehne ničivý milostný cit? A co udělá, když jím proběhne elektrický výboj při mučení? Zkroutí se do oblouku, který se klene mezi první a jednou z posledních sbírek Bernarda Noëla (1930).
Roland Barthes proniká do utajeného smyslu japonské kuchyně, divadla, nádraží, pokoje nebo obyčejného balíčku s pronikavostí zamilovaného člověka. Vyznání a zároveň poetická meditace.
Povídky jednoho z nejlepších kubánských exilových prozaiků klamou tělem. Místy až klasický střih často praská ve švech pod náporem krutých a silných vášní, které zmítají jejich postavami.
Obsáhlý výbor z díla předního španělského básníka objeveného až v 80. letech minulého století, držitele Cervantesovy ceny za rok 2006, nejvýznamnějšího španělského ocenění.
První pokus o ucelené vydání díla Guy Viarra v jedinéknize. Guy Viarre se narodil v roce 1971 v Pikardii, ale většinu života prožil na jihu Francie ve městě Tarbes. Tam se v říjnu 2001 rozhodl ukončit své pozemské trvání.
Blanca Varela patří k nejvýznamnějším latinskoamerickým básníkům dvacátého století. Byla vzdáleně ovlivněna jak surrealismem, tak orientální poezií. Básně do tohoto výboru vybral a přeložil Petr Zavadil.
Guillermo Rosales patří mezi neprávem opomíjené klenoty kubánské exilové literatury a jeho román Boarding Home je mezi zasvěcenci považován za kultovní. Román o zoufalství a naději připomíná slavný Přelet nad kukaččím hnízdem.
Předposlední román Vargase Llosy znovu nalézá strhující rytmus a spád autorových nejlepších románů dokonale propojujících skutečnost (historické události) s fikcí. Román o diktatuře jako o stavu mysli, který v mnohém připomíná naší nedávnou minulost.
Obsáhlý výbor z básnického díla J. Á. Valenteho (1929–2000) představuje českým čtenářům nejosobitějšího španělského básníka druhé poloviny dvacátého století.
Román originálním stylem, v němž se mísí odkazy na klasickou operní hudbu s obrazností a mytologií afrokubánských kultů, vypráví imaginativně dotvořený příběh návštěvy slavného pěvce E. Carusa na Kubě.