Nacházíte se: Úvod> Oddělení> Krásná literatura> Próza> Česká a slovenská próza>kniha Milostný dopis klínovým písmem

Obálka titulu Milostný dopis klínovým písmem

Milostný dopis klínovým písmem

Tomáš Zmeškal

Popis: 1× kniha, brožovaná, 348 stran, 11 × 19 cm, česky - více

Běžná cena: 299 Kč
U nás ušetříte: 30 Kč (10 %)
Naše cena dnes: 269 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 245 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Alternativní verze titulu Milostný dopis klínovým písmem

Milostný dopis klínovým písmem Audiokniha česky 127 Kč

Anotace

Prozaická prvotina Tomáše Zmeškala je velkým českým románem o druhé polovině dvacátého století. Románem napínavým, historickým i milostným. Nenápadně a zároveň neobyčejně sugestivně ukazuje - bez velkých dobových obrazů a jakékoli prvoplánové politické proklamace -, jak odporná může být doba, která dovoluje vyřizovat si osobní účty prostřednictvím státní perzekuce, jak hluboce dokázal stát vstupovat až do soukromých ložnic a rozvracet vše, čeho se dotkl, kolik síly si žádal i malý odpor proti němu. Román popisuje i míjení, vinu a trest, nesnadnost odpouštění a nenápadnou lidskost podloženou soucitem a neokázalou pomocí. Součástí románu je několik odboček, ucelených příběhů na morální témata, obrazů v obraze. Román nabízí čtivý, nepodbízivý a hluboký čtenářský zážitek, při němž nechybí ani humor. Tomáš Zmeškal se narodil roku 1966 v Praze a vystudoval anglický jazyk a literaturu. V současnosti pracuje jako středoškolský učitel.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Milostný dopis klínovým písmem

  • Nakladatel: Torst
  • ISBN: 978-80-7215-349-7, EAN: 9788072153497
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 348 stran, 11 × 19 cm, česky
  • Rozměry: 11 × 19 cm
  • Rok vydání: 2008 (1. vydání)

Recenze

Recenze v Médiích

Zmeškal, Tomáš: Milostný dopis klínovým písmem

Jan Lukavec, iLiteratura, 21.12.2009
„Pavlov. A jeho slavné pokusy se psy. Jednoduché, vyzkoušené a funguje to na všechny. Teorie podmíněných reflexů.“ To je úryvek jedné z ústředních a aspoň pro mne nejpůsobivějších scén románu...

Je román roku psán klínovým písmem?

Petr Fischer, Hospodářské noviny, 13.3.2009
(...) Všechna tato očekávání - soudě dle nadšené reakce kulturních glosátorů - naplnila v novém tisíciletí až kniha Tomáše Zmeškala Milostný dopis klínovým písmem (Torst). Někdy stačil už fakt, že Zmeškal výtečně, ač nepřímo, popsal osobní propojení odsouzených (a jejich rodin) a soudících v kauzách z padesátých let minulého století; jindy se vyzdvihovalo to, že se autor vyhnul nejjednodušší lineární stavbě vyprávění a zaplétal svůj text i po lehce mystických oklikách náboženských a jiných úvah, jež souvisejí s dějinnou podstatou lidské existence. (...) Svět Milostného dopisu klínovým písmem je chvílemi bizarně magický, s nepopiratelným náboženským přesahem, nejlépe vystižitelným slovem "vytržení"; posléze stroze vyprávěcí, jinde rafinovaně konstruovaný a propočítaný.

Zmeškal, Tomáš: Milostný dopis klínovým písmem

Petr Vaněk, iLiteratura, 17.2.2009
Tomáš Zmeškal rodinnou historii, o níž vypráví, představuje téměř demonstrativně, s vědomím, že příběhů o rodinách rozvrácených režimní svévolí známe bezpočet, že jsou zkrátka součástí našeho kolektivního či dějinného vědomí.

Zmeškal, Tomáš: Milostný dopis klínovým písmem (in Tvar)

Veronika Košnarová, iLiteratura, 17.2.2009
Románový debut Tomáše Zmeškala (nar. 1966 v Praze) není rozhodně žádnou rychlokvaškou; podle autorových slov se rodil několik let a ještě déle čekal na publikování. Až nakladatelství Torst dalo Zmeškalovi šanci, a jak dosvědčují dosavadní reakce a především samotná kniha, neprohloupilo.

Zmeškal, Tomáš: Milostný dopis klínovým písmem (in Tvar)

Pavel Janoušek, iLiteratura, 17.2.2009
Součástí Zmeškalovy poetiky totiž je jeho schopnost psát tak, aby svým textem před čtenáře v poklidném tempu kladl otázky a nespěchal s odpověďmi na ně. Jeho vypravování má podobu jakého bludiště, kterým musíte projít, abyste poznali skryté ústřední tajemství, současně se však na cestě za ním potkáváte se spoustou všelijakých odboček a vedlejších uliček.

Tomáš Zmeškal, Milostný dopis klínovým písmem

Libuše Bělunková, A2, 7.1.2009
(...) Čtení jako radostná amatérská archeologie. Stavba románu připomíná svévolně seřazené zlomky z většího slovesného celku, z vnějškově proměnlivého mýtu (mýtu českého národa v druhé polovině 20. století). Ústřední, až intimně povědomý milostný příběh je tu zaznamenáván několika autorskými styly, prokládán košatými ústními vyprávěními a dochovanými písemnými doklady.

Sítě a šipky

Marta Ljubková, RESPEKT, 5.1.2009
(...) Toto vybočení z "normálu" dává Zmeškalově próze mimořádný rozměr. Takovou fabulační odvahu v daném historickém rámci známe snad jen z románů Jáchyma Topola. Záliba v mimořádnosti tu kromě toho není samoúčelná, má konstitutivní charakter a je neobvykle soudržná.

Padesát let smutku

Jakub Vaníček, Literární noviny, 22.12.2008
(...) Zmeškal je autorem globalizovaným a čerpá ze zdrojů jiných kultur. Nepředkládá víru a její střed, který by byl hotov, ale naopak teprve staví, z osudů postav vyvozuje a zkouší. A toto hledačství je mi daleko milejší než všechny historicky fundované vyprávěnky, stavící na ustálených výkladech. Je na každém čtenáři, jak se k tomuto mnohdy opravdu ztřeštěnému světu fragmentů postaví, zda jej přijme nebo odmítne. U toho však rozhodně neskončí. Nádavkem bude muset vynaložit veškeré interpretační dovednosti, aby našel, posbíral a složil příběh, jenž je na jednu stranu fascinující svou opravdovostí a na druhou smutný téměř k pláči smutný.

Krátká chvalořeč od vděčné čtenářky

Alice Flemrová, LIDOVÉ NOVINY, 18.12.2008
(...) Příběh, který nesleduje chronologickou linku a je prokládán dopisy, disputacemi a skvělými alegorickými vizemi cukráře "Šeherezády" Svobody, je uspořádán tak, že první i poslední kapitola hledí do budoucnosti s nadějí. A přestože víme, že ze světlé budoucnosti se stala tragická minulost, něco z té naděje v nás zůstane.

V metru, v hospodě, na záchodě

Michal Šanda, PRÁVO, 6.11.2008
(...) Přes relativně jednoduchou dějovou linku udrží Zmeškal čtenářskou pozornost. Na rozdíl od ostatních literárních forem hraje u románu kardinální roli čas. (...) Zdatní čtenáři zvládnou přelousknout román za noc, ale tím se ochuzují o šlehačku na pomyslném dortu. Spěchat s románem se nemá. Večer umyjete nádobí, uložíte děti, a zatímco manželka sleduje televizi, román rozečtete. Pokračujete druhý den cestou do práce. V metru, v hospodě, na záchodě, tam všude se dá román číst a čas plyne a vy se opakovaně do románu vracíte a s každým návratem se vám postavy dostávají hloub a hloub pod kůži. Stanou se z nich dobří známí a teď se ukáže, jak dobrý je romanopisec. Nadešla jeho chvíle, aby zacloumal čtenářovými emocemi. Tomáš Zmeškal to zvládl bravurně, alespoň pokud mohu soudit podle sebe. Mne Zmeškal dostal.

Kolo bytí se valí světem

Ondřej Horák, LIDOVÉ NOVINY, 30.10.2008
(...) Milostný dopis klínovým písmem je dalším z románů zachycujících druhou polovinu 20. století ve střední Evropě. Tuto historickou "skluzavku" však s Tomášem Zmeškalem absolvujeme poněkud odlišně. Neparazituje na velkých dějinách, nezatěžuje román popisy známých historických událostí -v detailu, v příbězích konkrétních lidí vypoví daleko víc. (...) To, co Milostnému dopisu klínovým písmem dominuje, je totiž nejen normálnost, ale také uvolněnost. Autor nepředkládá nic bizarního - bizarní bylo za komunismu přece normální -, ani netlačí na pilu, co se týče efektnosti. Uvolněnost se projevuje i ve skládání románového celku, v jeho přitažlivém plynutí. Přesto próza drží velice dobře pohromadě a následnost kapitol nepřináší kvalitativní propady, natož ztrátu čtenářovy orientace. A to navzdory tomu, že má příběh několik vedlejších - nikoliv slepých - ramen, ta ale románu napomáhají v udržování rovnováhy.

Tomáš (nic ne)Zmeškal

Jan Rejžek, LIDOVÉ NOVINY, 16.10.2008
(...) Jako nenasytný chrt, vypuštěný na závodní dráhu, bezuzdně se žene do splétání příběhů, jež by obstály samostatně, vsouvá do děje mýty, sci-fi, grotesku, zdánlivě nepřiměřené prvky a odbočky. Tváří se, že ho nebaví snovat jen silné téma politického vězně z 50. let Josefa, jehož žena Květa se oddá vyšetřovateli, kamarádu ze studentských časů, načež je oba trauma pronásleduje do současnosti. (...) Právě tyto prudké zatáčky, střihy, skoky a místy neohrabaná svévole mě na Zmeškalově uhrančivém stylu zaujaly nejvíc. Přičemž setkání Josefa s dcerou po návratu z lágru považuji za nejsilnější scénu, kterou jsem měl za dlouhá léta v české literatuře před očima. Kradmými změnami durových a mollových tónin se mu navíc podařilo pronikavě vykreslit ovzduší posledních sedmdesáti let života v této zemi.

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

Milostný dopis klínovým písmem

Doc.MUDr.Jiří Válek, valekjir@volny.cz, Praha, 11.8.2010

(Toto je kvalitní recenze - 2 hlasy)
Primitivní zápletka, rozvláčný styl, zabíhání do psychiatrie a jiných oborů, o nichž autor mnoho neví. Je vidět, že to je prvotina autora. Zajímaly by mne posudky recensenta ev .toho kdo publikaci doporučil.

Zip121@seznam.cz, Ostrava, 2.3.2009

(Toto je kvalitní recenze)
Tuto knihu jsme měli zadanou k analýze (studuji VŠ obor Český jazyk a literatura)a mohu říct, že jsem byla velmi mile překvapena. Román předčil má očekavání a zbořil slogan 'povinné protivné'. Jediné, co mě mírně vyvádělo z kolejí byly cukrářovy vize a příběhy, kterým jsem sice rozuměla, ale nechápala jsem, proč je jimi přerušovan děj. Jinak smekám klobouk před Zmeškalovým uměním.

Ujde

čtenářka, , 24.1.2009

(Toto je kvalitní recenze)
První část knihy mě uchvátila a mnohým mě obohatila, druhá už byla bohužel zklamáním. Protože si tu druhou horší část nemohu odmyslet ... hází mi to slabší průměr.

Tomáš Zmeškal

 
zavřít