Kosmos

Nakladatel:  Argo 2007
Skladem
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
179 Kč
161 Kč

Anotace

Za tento román z roku 1965 byl Witold Gombrowicz nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Je příkladem autorova mistrovství a snese srovnání třeba s ikonickým Camusovým Cizincem. Hrdina románu utíká z domova do zakopanského letoviska, opouští známý...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(5x)
souhlasim s predchozi rekaci, takhle spatne (vecne) anotace by se psat nemely. kdyz jsem si ji precetl, myslel jsem si, ze pujde o 'jineho' Gombrowicze, po precteni knihy jsem pochopil, ze jde o stejneho G. jako byl ten, co napsal Pornografii nebo Ferdydurke. vzdyt on by se bez mezilidske situace/kosmu ani neobesel. vyborna kniha.

Aj to niekto cital? Lebo mladici boli dvaja a dom bol obyvany rodinou? Inak vyborna kniha s otvorenym koncom,plna naznakov.

Více
mladik sa nezabyva v opustenom dome, ale spriatelom v dome jednej rodiny. Inak vynikajuce s otvorenym koncom

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

WITOLD GOMBROWICZ: KOSMOS

(...) . Gombrowicz píše o chaosu jediným možným způsobem, jeho líčení zastupuje hemžení jednotlivostí a jejich vzájemnou rovnocennost. Román Kosmos je fascinující existenciální text podobný Camusovu Cizinci nebo francouzskému novému románu. Ke čtivosti svérázné prózy, kterou letos vydalo v češtině nakladatelství Argo, přispěl obří měrou překladatel Erich Sojka (1922 - 1997).

Gombrowicz, Witold: Kosmos

Před nedávnem vyšel poslední román polského spisovatele Witolda Gombrowicze Kosmos (1965), za který byl autor ve svých třiašedesáti letech vyznamenán v Paříži prestižní mezinárodní cenou Prix Formentor.

Clifton, Kosmos a japonské verše

(...) Jeden z vrcholů moderní evropské prózy. Popis naivní a pochopitelné lidské potřeby uchopovat svět jako soubor vyluštitelných šifer. (...) Mne na knize fascinují noční scény ubohosti a výbojné lascivity (našich) takzvaných obyčejných životů.

Záhada mrtvého vrabce

(...) Na zpočátku triviálním ději ihned zaujme autorův způsob vyprávění (...) Gombrowiczův Kosmos naléhavě upozorňuje, že naše vnímání vlastně představuje pouhý shluk banálních jednotlivostí, za nímž se skrývají vášně, emoce a chiméry, které dříve či později nemilosrdně vyplují na povrch. Snad právě z těchto důvodů postavy tajemného kněze a životem nezkažené Hedičky, jež se objevují na konci vyprávění, nad tímto stále stejným lidským příběhem začnou zvracet. "Vlastně ani nevím, je- li to příběh. Těžko nazvat příběhem takové neustálé seskupování a rozpadání prvků ," říká nejistý a hlubokou existenciální úzkostí zasažený Witold.

Každý svoji kozu dojí, ti-ri-ri

(...) A jsme hned u jednoho ze základních poznávacích znaků díla tohoto polského velikána. Jeho romány se čtou velmi snadno, nepostrádají humor. Přesto jsou vnímány jako intelektuálské a také čteny i obdivovány jen úzkým publikem. Zdá se, že „kamenem úrazu“ je romanopiscova poťouchlá nenechavost.

Autor/Autorka

Witold Gombrowicz

Polský romanopisec a dramatik používající pseudonym Zdisław Niewieski. Pro jeho styl je typické groteskní zkreslení světa, absurdní humor a nadsázka. Ve svém díle se zabývá především motivem formy jako společenské a komunikační konvence.

Do svých sedmi let žil na panství svého otce, poté se však s rodinou přestěhoval do Varšavy. Zde vystudoval katolické Gymnázium Stanisława Kostky. Poté se přihlásil na právnickou fakultu Varšavské univerzity, kde získal titul magistra a poté odjel na rok do Paříže, kde na Institutu des Hautes Etudes Internationales studoval ekonomii a filozofii. Po návratu ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Kosmos
Autor:
Gombrowicz, Witold
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788072038206
ISBN:
80-7203-820-6
Originál:
Kosmos
Překlad:
Sojka, Erich
Popis:
1× kniha, vázaná, 157 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)