Michel Houellebecq - Možnost ostrova

Možnost ostrova

Nakladatel: Odeon 2007
Možnost ostrova

Možnost ostrova

359 Kč
323 Kč
Skladem
-10%
359 Kč
323 Kč
Možnost ostrova

Možnost ostrova

299 Kč
269 Kč
Rozebráno
-10%
299 Kč
269 Kč
Rozebráno
-10%
249 Kč
224 Kč
pohlídat

Anotace

Román se odehrává ve dvou liniích. V současnosti je to příběh humoristy a komika Daniela 1, a v budoucnosti pak líčí svět po globálních katastrofách, v němž žijí divoši z doby kamenné a klonovaní novolidé. Daniel 24 a 25 jsou reinkarnacemi, v 24. a 25. generaci, svého genetického předchůdce Daniela 1. Vyjadřují se k autobiografii, kterou po sobě...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(5x)

Vaše hodnocení
Dlouho mne nic tak neoslovilo jako Možnost ostrova a Elementární částice. Jestli se čtenáři, jak se tvrdí, dělí na dvě části, z nichž jedna autora nesnáší a druhá je jím uhranuta, tak rozhodně patřím do té druhé. Když to doopravdy dočtete až do konce, zjistíte, jak jemné to je, i když to popisuje docela hrůzné a destruktivní děje a myšlenkové...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

M. HOUELLEBECQ - MOŽNOST OSTROVA

(...) Vztek na veškeré projevy tuposti a ignorance - sektářství, omezenost a netoleranci - u spisovatele vždy pramenil z víry v lepší variantu. "Bolí mě to víc než tebe," říká trestající rodič a Houellebecqa k němu lze bez nadsázky přirovnat. Protože je zcela evidentní, že jeho zuřivé výpady pocházejí z míst, kde se sám cítí nejvíce ublížen. A to činí z Možnosti ostrova pod rouškou siláckých proklamací a explicitních scén jednu z nejromantičtějších knih, nabitou až melodramatickými city.

Provokatér Útok na bytost zvanou člověk

(...) Román Možnost ostrova je dílem, v němž autor přehodnocuje svůj vlastní morální postoj a styl knihy tak nemá co do činění s mravokárným kázáním. Houellebecq, jenž se v jedné pasáži otevřeně přihlásil k anarchistickému humoru Louise Ferdinanda Célina, vypráví v první osobě příběh zbohatlého baviče a autora skečů Daniela. Ten, veden zásadou, že humorista se může "ve vší beztrestnosti chovat jako dobytek", se cynicky vysmívá všemu: lůze obdivující jeho drahý automobil, lidským právům, masochismu ekologů, odpůrcům globalizace i starostem dívek, aby jim z těsných kalhot bylo vidět tanga.
Celkový dojem 100%

Provokativní ohňostroj pokračuje

(...) Houellebecq jasně naznačuje určitý směr v záplavě prohnilých klišé, jimiž se musí francouzská próza na začátku 3. tisíciletí prokousávat. Působí jako horká i ledová sprcha naráz, na jedné straně si sekyrou prolamuje cestu skrz nesčetná zapovězená hájemství západní poklesle libertinské civilizace, na straně druhé se snaží, touž sekyrou, z níž ještě skapává krev, co nejrealističtěji vykreslit pokřivené mravy naší doby.

Psaní o touze mezi nadějí a sebevraždou

(...) Román Možnost ostrova může být pro kritické Houellebecqovi čtenáře velkým překvapením, protože to poslední, co by od tohoto autora čekali, je romantická naděje v jakékoliv formě. A přitom jeho knihy právě takovéto cesty vždycky otvíraly. Danielovy verše, psané Esther, mohou vypadat směšně, ale tak přece z neolidské dálky vypadá celý náš život. "Jen láska ta věčná pro oba / Když dá ti, nač pomyslíš / Pak rád na věky uvěříš / V možnost ostrova."

Nabokov se o pět let zmýlil

(...) Vzhledem k autobiografičnosti, otevřeným erotickým scénám, nesnášenlivým výpadům vůči různým spisovatelům i nemilosrdným popisům lidských bytostí Houellebecqův rukopis poznáváme. Opět je to ten zábavný hajzlík, který je dost bystrý na to, aby se nenechal pohltit tupostí světa, i na to, aby věděl, jak s jistotou zaujmout.
HODNOCENÍ LN ***

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Možnost ostrova
Autor:
Houellebecq, Michel
Nakladatel:
Odeon
Edice:
Světová knihovna
EAN:
9788020712363
ISBN:
978-80-207-1236-3
Originál:
La Possibilité d´un ile
Překlad:
Šotolová, Jovanka
Popis:
1× kniha, vázaná, 344 stran, česky
Rozměry:
13 × 20,5 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)