Kosmas OKO Magazín OKO

Rozhovory s českými autory

#mojeargo 2022/7-8: rozhovor o Asii se...

David Jakš, strávil šest let jako stálý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní a východní Asii. O svých zážitcích teď napsal knihu Míň než kopnout si do psa: Z Asie na vlnách Radiožurnálu.

| Jiří Popiolek

Dětství a rané mládí mi nějak intenzivně...

PhDr. Olga Sozanská (*1947) je spoluzakladatelka Centra pro dobrovolnictví Hestia. Se svým mužem – malířem a sochařem Jiřím Sozanským – zorganizovala v rámci sdružení Symposion – FP desítky uměleckých projektů v ČR. Je matkou Moniky MacDonagh Pajerové a Kateřiny Bursíkové Jacques a babičkou zpěvačky Emmy Smetany. Své dětství a mládí popisuje v knize Poslední prvotina.

| Tomáš Weiss
S dětmi bych ráda zvládla držet krok

S dětmi bych ráda zvládla držet krok

Irena Hejdová nedávno začala vést kulturní rubriku Deníku N a také jí vyšla další kniha pro malé čtenáře. Jmenuje se Skutek utek! a děti i dospělí se jejím prostřednictvím mohou vydat za dobrodružstvím na pár metrech čtverečních. Autorka ji totiž napsala v době covidových lockdownů.
| Radek Štěpánek, nakl. Host
Od prózy už k básním cesta zpátky nevede

Od prózy už k básním cesta zpátky nevede

Čistý, skromný život. Tak se jmenuje nová sbírka povídek básníka, výtvarníka a spisovatele Viktora Špačka. Čtenáře zavede mezi všední postavy představující typy lidí, které v nás vyvolají pocit, že je od vidění vlastně dobře známe. Krátké a úderné prózy ale nabízejí něco víc než jen pečlivé popisy: provedou nás tím, jak se myšlenky zrcadlí v jednání postav. Lidé středního věku v nové sbírce povídek většinou zažívají situace, které nějakým způsobem otřesou jejich životy.
| Radek Štěpánek - nakl. Host
Dystopický román z budoucnosti, který děsí svou aktuálností

Dystopický román z budoucnosti, který děsí svou aktuálností

V bouřlivém roce přichází spisovatel Matěj Dadák s dystopickým románem z budoucnosti, kterým jako by předvídal děsivé události dneška. Kniha Lovci švábů přináší nejen téma válečných zločinů, uprchlictví, hledání místa pro život nebo překračování hranic. Zabývá se i hledáním hranic v nás a zkoumá, jak okolní dění nutně působí i na nás samotné.
| Radek Štěpánek, nakl. Host
Rozhovor s Jiřím Padevětem nad jeho knihou 1945

Rozhovor s Jiřím Padevětem nad jeho knihou 1945

Další ze série oblíbených „padevětovek“, krátkých povídek s překvapivou pointou od několikanásobného držitele ceny Magnesia Litera, vychází letos na jaře. Tematicky se vrací do roku 1945, posledního roku druhé světové války, roku radosti, ale také krvavého období, kdy násilí eskalovalo a projevilo se i tam, kde by ho v předchozích letech nikdo nečekal.
| Radek Štěpánek - Host
BiggBoss Architektura

BiggBoss Architektura

ARCHITEKTURA 58–89 je dosud nejrozsáhlejší publikací o předrevoluční architektuře z let 1958–1989. Dva svazky o bezmála čtrnácti stech stranách, vážících 5,6 kg. Ambiciózní počin na poli dokumentární literatury vznikal téměř deset let, na třicet odborníků pod vedením Vladimira 518 v něm představuje více než čtyřicet architektů, autorských dvojic či skupin, které ve vymezeném období razantně zasáhly do dějin naší architektury. Foto: Jan Hromadko
| Artzona.cz
Uranovu Lenky Elbe načetl Petr Čtvrtníček

Uranovu Lenky Elbe načetl Petr Čtvrtníček

Z literárních debutů zaujal porotu soutěže Magnesia Litera 2021 nejvíce román Lenky Elbe s názvem Uranova. Barvitý příběh s prvky grotesky a fantastiky i notnou dávkou napětí vyžadoval velmi specifického narátora – jinými slovy to byla role jakoby přímo šitá na míru živelnému herci Petru Čtvrtníčkovi.
| Petr Nagy - OneHotBook
Pavla Horáková pro Host

Pavla Horáková pro Host

Rozhovor s Pavlou Horákovou o čepicích, péči a socialistických touhách vedla pro prosincové číslo literárního měsíčníku Host Eva Klíčová. Přinášíme ukázku z textu, který dostal název Kdo jsem aneb Ve znamení koaly.
| Eva Klíčová - literární měsíčník Host
Nejvíc mě v mládí ovlivnily německé katalogy na cigarety

Nejvíc mě v mládí ovlivnily německé katalogy na cigarety

Miloslav Moucha (1942) je světově uznávaný malíř, grafik a spisovatel. V této publikaci najdete jeho cestu od začátků v Litvínově přes emigraci do Paříže v roce 1968 a návrat do Čech po sametové revoluci až po nedávné lockdowny. Zároveň s tím mapuje cestu jeho tvorby, otázky, jimiž se jako umělec zabýval, a jeho inspirace: filozofii, geometrii a Bibli.
| Pavel Růt
Zobrazuji 1 - 10 z 176 příspěvků 123..18 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků