Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z historické literatury

Anarchistka, která pomáhla Solženicynovi...

V titulku je pochopitelně jen jedna z epizod dlouhého života Anny Michajlovny Garasjovové, která se narodila v roce 1902 a zemřela roku 1994. Jak asi vypadl život ženy, která zažila cara, dvě revoluce roku 1917, válku, stalinismus, perstrojku, rozpad SSSR.....a přitom byla za svoji občanskou nelhostejnost zavřená v lágrech i vysídlena do vyhnanství. Vzpomínky anarchistky a ruské 20. století.

| Andrej Nikitin, Tomáš Weiss
Kdo zná naše rodiče a odkud pocházíme?

Kdo zná naše rodiče a odkud pocházíme?

"Červený kříž hledal děti, které mohly být během války zavlečené do Německa. Uveřejnil jejich fotografie jako inzerci v tisku. Pod těmito fotografiemi byl titulek: Kdo zná naše rodiče a odkud pocházíme? Také vylepili plakáty na sloupy po ulicích v celém Západním Německu. A právě z jednoho plakátu v Hamburku na mě zíral můj mladší obličej." Ingrid von Oelhafen - Hitlerovy ukradené děti.
| nakl. Grada, Tomáš Weiss
Kolik toho ta žena prožila!

Kolik toho ta žena prožila!

Prozaička, teatroložka a herečka Tamara Petkevičová (1920 - 2017) ve 40. letech 20. století prošla několika sovětskými lágry. O své lágrové zkušenosti napsala rozsáhlé a strhující vzpomínky, které směle konkurují všem „špičkám“ lágrové prózy.
| Tamara Petkevičová, Tomáš Weiss
Ottla, jedna ze tří Kafkových sester

Ottla, jedna ze tří Kafkových sester

V Nakladatelství Franze Kafky vychází novela Petra Balajky s názvem Ottla, jejíž hlavní hrdinkou je nejmilovanější sestra Franze Kafky. Za druhé světové války byly postupně zavražděny všechny tři sestry Franze Kafky Elli, Valli a Ottla, její dcery Věra a Helena však díky své matce přežily. Kniha čerpá i z osobních rozhovorů s Věrou Saudkovou, která zemřela v srpnu 2015. Na fotce sestry Kafkovy, vpravo Ottla.
| Petr Balajka, Tomáš Weiss
Proti Benešovi, nacistům a komunistům - paměti novináře Rudolfa Kopeckého

Proti Benešovi, nacistům a komunistům - paměti novináře Rudolfa Kopeckého

Novinář Rudolf Kopecký (1893 - 1981) pracoval v samostatném Československu pro periodika Tribuna, Čas a Národní listy, politicky se hlásil k národně demokratické straně Karla Kramáře a tedy do „protihradního“ tábora. Rozešel se s koncepcí Edvarda Beneše a odmítal příklon k Sovětskému svazu, pročež se ani po konci druhé světové války nevrátil domů. Z Londýna otevřeně kritizoval poválečné poměry v Československu. Z 2350 strojopisných stran pamětí pořídil výbor a redakčně připravil Martin Nekola.
| nakl. Machart, Tomáš Weiss
Neplést si Churchilla s popíječem whisky, pojídačem smažených vajec a chrličem nekorektních bonmotů

Neplést si Churchilla s popíječem whisky, pojídačem smažených vajec a chrličem nekorektních bonmotů

Anthony McCarten (1961), rodák z Nového Zélandu, úspěšný scenárista, dramatik a spisovatel. Za scénář k filmu Teorie všeho (2014) posbíral řadu prestižních ocenění a byl nominován na Oscara. Nejtemnější hodina je zároveň název jeho scénáře k úspěšnému filmu s Gary Oldmanem v hlavní roli.
| Anthony McCarten, Tomáš Weiss
A tuhle francouzskou historku znáte?

A tuhle francouzskou historku znáte?

Jezdíte často do Francie, nebo se teprve do země galského kohouta chystáte? Chcete se o ní dozvědět více, ale nebaví vás data a černobíle zachycené události v průvodcích? Zbyněk Kašpar v této knize přináší jiný pohled na dramatické francouzské dějiny, které byly plné vášně, intrik, zrady i krve.
| Tomáš Weiss
Magor a jeho doba - zatýkání 76, Charta 77

Magor a jeho doba - zatýkání 76, Charta 77

Ivan Martin Jirous (1944 - 2011) historik umění, básník a teoretik a praktik českého undergroundu v době komunistické totality. Po roce 1989 držitelem literárních cen Jaroslava Seiferta a Toma Stopparda za svoje básnické dílo. V ukázce popis zatýkání výrazných postav českého undegroundu v roce 1976, jejichž soudní proces a uvěznenění spojil underground s tehdejšími disidenty a inicioval vznik Charty 77.
| Tomáš Weiss
Země, to místo ve vesmíru, kde se můžeme vyvražďovat v klidu a míru

Země, to místo ve vesmíru, kde se můžeme vyvražďovat v klidu a míru

Vydat v současné geo-politické situaci světa knihu Katastrofa křesťanů - likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši letech 1914 - 1923, může vypadat jako přilévání oleje do ohně, nad kterým se dnes všichni grilujeme. Ale je to kus historie. A varování před fundamentalismem, touhou ovládat druhé. V tomto příběhu mají máslo na hlavě vládci Osmanské říše.
| Tomáš Weiss
Zobrazuji 1 - 10 z 38 příspěvků 1234 >>> Zobrazit 10153050 příspěvků