Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z historické literatury

Kolik toho ta žena prožila!

Prozaička, teatroložka a herečka Tamara Petkevičová (1920 - 2017) ve 40. letech 20. století prošla několika sovětskými lágry. O své lágrové zkušenosti napsala rozsáhlé a strhující vzpomínky, které směle konkurují všem „špičkám“ lágrové prózy.

| Tamara Petkevičová, Tomáš Weiss

Ottla, jedna ze tří Kafkových sester

V Nakladatelství Franze Kafky vychází novela Petra Balajky s názvem Ottla, jejíž hlavní hrdinkou je nejmilovanější sestra Franze Kafky. Za druhé světové války byly postupně zavražděny všechny tři sestry Franze Kafky Elli, Valli a Ottla, její dcery Věra a Helena však díky své matce přežily. Kniha čerpá i z osobních rozhovorů s Věrou Saudkovou, která zemřela v srpnu 2015. Na fotce sestry Kafkovy, vpravo Ottla.

| Petr Balajka, Tomáš Weiss
Proti Benešovi, nacistům a komunistům - paměti novináře Rudolfa Kopeckého

Proti Benešovi, nacistům a komunistům - paměti novináře Rudolfa Kopeckého

Novinář Rudolf Kopecký (1893 - 1981) pracoval v samostatném Československu pro periodika Tribuna, Čas a Národní listy, politicky se hlásil k národně demokratické straně Karla Kramáře a tedy do „protihradního“ tábora. Rozešel se s koncepcí Edvarda Beneše a odmítal příklon k Sovětskému svazu, pročež se ani po konci druhé světové války nevrátil domů. Z Londýna otevřeně kritizoval poválečné poměry v Československu. Z 2350 strojopisných stran pamětí pořídil výbor a redakčně připravil Martin Nekola.
| nakl. Machart, Tomáš Weiss
Neplést si Churchilla s popíječem whisky, pojídačem smažených vajec a chrličem nekorektních bonmotů

Neplést si Churchilla s popíječem whisky, pojídačem smažených vajec a chrličem nekorektních bonmotů

Anthony McCarten (1961), rodák z Nového Zélandu, úspěšný scenárista, dramatik a spisovatel. Za scénář k filmu Teorie všeho (2014) posbíral řadu prestižních ocenění a byl nominován na Oscara. Nejtemnější hodina je zároveň název jeho scénáře k úspěšnému filmu s Gary Oldmanem v hlavní roli.
| Anthony McCarten, Tomáš Weiss
A tuhle francouzskou historku znáte?

A tuhle francouzskou historku znáte?

Jezdíte často do Francie, nebo se teprve do země galského kohouta chystáte? Chcete se o ní dozvědět více, ale nebaví vás data a černobíle zachycené události v průvodcích? Zbyněk Kašpar v této knize přináší jiný pohled na dramatické francouzské dějiny, které byly plné vášně, intrik, zrady i krve.
| Tomáš Weiss
Magor a jeho doba - zatýkání 76, Charta 77

Magor a jeho doba - zatýkání 76, Charta 77

Ivan Martin Jirous (1944 - 2011) historik umění, básník a teoretik a praktik českého undergroundu v době komunistické totality. Po roce 1989 držitelem literárních cen Jaroslava Seiferta a Toma Stopparda za svoje básnické dílo. V ukázce popis zatýkání výrazných postav českého undegroundu v roce 1976, jejichž soudní proces a uvěznenění spojil underground s tehdejšími disidenty a inicioval vznik Charty 77.
| Tomáš Weiss
Země, to místo ve vesmíru, kde se můžeme vyvražďovat v klidu a míru

Země, to místo ve vesmíru, kde se můžeme vyvražďovat v klidu a míru

Vydat v současné geo-politické situaci světa knihu Katastrofa křesťanů - likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši letech 1914 - 1923, může vypadat jako přilévání oleje do ohně, nad kterým se dnes všichni grilujeme. Ale je to kus historie. A varování před fundamentalismem, touhou ovládat druhé. V tomto příběhu mají máslo na hlavě vládci Osmanské říše.
| Tomáš Weiss
Potřebují bozi opravdu mučedníky?

Potřebují bozi opravdu mučedníky?

Film Mlčení podle knihy Šusaka Endó z roku 1966 (česky poprvé v roce 1987) je v českých kinech i se všemi svými otázkami. Je křesťanství univerzální? Jak moc je spjata vnitřní víra s vnějškovým vyznáváním? Báli se Japonci jistého občanského pokroku, který je s křestanstvím spojený? Je náboženství skutečně tak důležité, aby kvůli němu lidé vymýšleli takové krutosti? Jsou mučedníci palivem některých vyznání? Jak souvisí fanatismus s mučednictvím?
| Tomáš Weiss
Vyjdou očekávané Válečné deníky Pipi Dlouhé Punčochy, totiž pardon, Astrid Lindgrenové

Vyjdou očekávané Válečné deníky Pipi Dlouhé Punčochy, totiž pardon, Astrid Lindgrenové

Světoznámá švédská spisovatelka prožila téměř stoletý život (1907 - 2002). Svoji Pipi, vzniklou z příběhů, které vyprávěla svoji dceři Karin před spaním, psala v době 2. světové války. Nejen proto jsou ale její Válečné deníky zajímavé. Vyvrací např. rozšířený švédský alibismu, který, podobně jako výmluvy jiných zemí, dlouho tvrdil, že lidé nevěděli o existenci koncentračních táborů a o "konečném židovském řešení".
| Kerstin Ekmanová
Den, kdy se narodil Kafka

Den, kdy se narodil Kafka

Proč se nepodívat na našeho německy píšícího krajana, který se stal jedním z několika nejznámějších světových spisovatelů 20. století co nejpodrobněji. Těžko se bude hledat výživnější biografie, než je ta trojdílná od Reinera Stacha. První díl Rané roky 1883 - 1911 už je v překladu Vratislava Slezáka k mání. A začínáme 3. července 1883.
| Reiner Stach
Zobrazuji 1 - 10 z 35 příspěvků 1234 >>> Zobrazit 10153050 příspěvků