Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z naučné literatury

O smíření mužského a ženského principu v...

Robert Bly, který se proslavil knihou Železný Jan, přizval ke spolupráci jungiánskou psychiatričku Marion Woodmanovou, Vznikly tak dvě interpretace ruské pohádky Car panna - mužská a ženská. Ty doplňuje jejich společný rozhovor nad knihou.

| nakl. Alpha book

Kráčet ve svých otázkách - zapatisté a...

Není logicky snadné po čtyřiceti letech reálného socialismu, čili totalitního systému, sympatizovat s revolučním hnutím, které používá jako jeden ze svých znaků rudou hvězdu. Na zapatistech je ale přes všechnu zkušenost s bolševickým plácáním o lepších zítřcích něco sympatického. Třeba když unesou guvernéra, nechají ho pár dnů dělat na poli - a pak ho zase vrátí do úřadu. Při příležitosti výpravy mexických aktivistů do Evropy vychází kniha Zapatistická výprava za život.

| Tomáš Weiss
Praktická příručka státního převratu

Praktická příručka státního převratu

Kultovní kniha, přeložená do 25 jazyků, analyzuje puče ve 20. století i v současnosti a odkrývá vojenské, sociální i kulturní podmínky, které umožňují úspěšný státní převrat. "Pan Luttwak dal dohromady bezbožnou knihu receptů k namíchání politického jedu. Ti, kteří najdou odvahu do jeho kuchyně nahlédnout, nenajdou už nikdy při stolování klid." John Le Carré
| nakl. Maraton
Anarchismus je vzájemnost, neboli spolupráce bez hierarchie nebo státní kontroly

Anarchismus je vzájemnost, neboli spolupráce bez hierarchie nebo státní kontroly

Argumenty shromážděné v této knize zrály dlouhou dobu. Třicet let jsem se zabýval rolníky, třídními konflikty, odbojem, rozvojovými projekty a lidmi žijícími na okraji společnosti v horách jihovýchodní Asie. Při tom se mi znovu a znovu stávalo, že jsem něco napsal nebo jsem při diskusi na semináři něco prohlásil, a potom jsem si pomyslel: „Takhle by argumentoval anarchista.“ James C. Scott: Dvakrát sláva anarchismu
| nakl. Neklid
Latinos jsou pětina Spojených států

Latinos jsou pětina Spojených států

V Novém Mexiku, Kalifornii, Arizoně a Texasu dnes představují Latinos třetinu či více obyvatel. Např. každý pátý obyvatel Chicaga je Latino, najdete zde čtvrti, kde se domluvíte lépe španělsky než anglicky, a tacos, kukuřičné placky s ostrou omáčkou, si leckde koupíte snáze než hamburger. Kateřina Březinová: Latinos: jiná menšina?
| nakl. Libri
Slow fashion – módní revoluce

Slow fashion – módní revoluce

Máte hodně oblečení, ale stále se nemůžete zbavit pocitu, že nemáte nic na sebe? Asi vás lapila rychlá móda, tzv. fast fashion. Novinka z pera módní bloggerky Joanny Glogazy popisuje její cestu k pomalé módě, tzv. slow fashion. Kniha pomáhá čtenáři uvědoměle vybudovat kvalitní, udržitelný a šik styl.
| nakl. Alferia
Co je to život? A jak to chodí ve vědě, která ho zkoumá?

Co je to život? A jak to chodí ve vědě, která ho zkoumá?

Paul Nurse (1949) se jako genetik a buněčný biolog zabývá otázkou regulace buněčného dělení. Tento proces je základem růstu a vývinu všech organismů. Je ředitelem Ústavu Francise Cricka v Londýně a působil jako rektor Rockefellerovy univerzity a prezident britské Královské společnosti. Za výzkum buněčného cyklu získal v roce 2001 Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství.
| nakl. Dokořán
Každý z nás má v sobě kousek schizofrenního krystalu

Každý z nás má v sobě kousek schizofrenního krystalu

"Možná v jistém smyslu potřebujeme šílence, blázny, resp. vážně duševně nemocné. Možná tyto lidi potřebujeme, abychom mohli externalizovat své vlastní vnitřní stíny či démony do jiných lidí, které nějak diagnosticky pojmenujeme a umístíme je za mříže a zdi velkých psychiatrických institucí. Možná…" Martin Jarolímek: O nemoci, která se nazývá schizofrenie
| nakl. Vyšehrad
Studie k počátkům husitského Tábora

Studie k počátkům husitského Tábora

Husité, Tábor, datace kolem roku 1420. Souborné vydání několika studií světově uznávaného mediavelisty Františka Šmahela na téma husitského Tábora, té naší speciální středověké chiliastické republiky.
| František Šmahel, nakl. Argo
Nemožnost něco vyvrátit ještě není důvod tomu věřit

Nemožnost něco vyvrátit ještě není důvod tomu věřit

Podobně jako ve svých předchozích knihách Boží blud nebo Rozplétání duhy argumentuje i v nové knize evoluční biolog a oxfordský profesor Richard Dawkins ve prospěch ateismu. Tak moc mu leží na srdci, aby moderní lidé opustili svoje pohádkové náboženské představy, že dokonce s neurovědcem Samem Harrisem, filozofem Danielem Dennettem a dnes již nežijícím novinářem Christopherem Hitchinsem založili hnutí Nového ateismu.
| nakl. Argo
Zobrazuji 1 - 10 z 152 příspěvků 123..16 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků