Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z naučné literatury

Dá se psát o izraelsko-palestinském...

Masové oběti ztělesňují dlouholeté prokletí Svaté země. Jsou obrazem spirály násilí a zaslepenosti. Francouzský akademik Gilles Kepel ukazuje, jak protagonisté této tragédie ve svém vystupování i činech proplétají mystiku a politiku. Přivlastněním si pojmu „genocida“ se některé státy a organizace prohlašují za součást „globálního Jihu“ bojujícího proti „Severu“, který je popisovaný jako kolonialistický a „islamofobní“. Kepel odhaluje hlavní aspekty tohoto novodobého střetu civilizací.

| nakl. Bourdon

Tisíciletý boj o technologii a...

Technologický pokrok nabírá občas takový směr, který přináší prospěch celé společnosti; až příliš často však vedou rozhodnutí o směřování pokroku ke změnám, které zasáhnou každého, ale prospěch přinesou jen úzké elitě. Autoři letos za svůj výzkum obdrželi Nobelovu cenu za ekonomii.

| nakl. Dokořán, nakl. Argo
Proč česká společnost nerozumí lidem s tzv. náročným chováním a porušuje jejich práva?

Proč česká společnost nerozumí lidem s tzv. náročným chováním a porušuje jejich práva?

Po Zvucích probuzení, kde manželé Třešňákovi popsali náročnou výchovu dcery s těžkým autismem, vychází teď kniha Důstojnost, v níž se novinář Petr Třešňák snaží na příbězích dvou žen s intelektovým postižením, které byly usmrceny "péčí", ukázat na nevhodně nastavený systém podpory v českém zdravotnictví a zařízeních sociální péče.
| nakl. Druhé město
Hudba může být důležitější než jazyk

Hudba může být důležitější než jazyk

Hudba byla a je součástí našeho každodenního života. Jako všudypřítomný fenomén zatím unikala hlubšímu vědeckému zkoumání. Jak vzniká tón a jak melodie? Jsou vzpomínky i hudba „uloženy“ ve stejné části mozku? Proč nám někdy v hlavě uváznou písničky a nemůžeme se jich zbavit? Má náš mozek nějaké zvrácené potěšení z toho, že nás pomalu přivádí k šílenství nesmyslnými reklamními znělkami? S těmito a dalšími otázkami se autor v knize snaží vypořádat.
| nakl. Dybbuk
Neponechat náboženství jen náboženskému světu

Neponechat náboženství jen náboženskému světu

V roce 1966 vydal teolog Thomas J. J. Altizer knihu Evangelium křesťanského ateismu, kterou lze považovat za manifest jedné z nejvlivnějších podob radikální teologie. Bůh jako transcendentální bytost podle Altizera zemřel, vlastně jeho umírání počalo již ukřižováním Krista – evangelia to symbolicky vyjadřují roztrhnutím chrámové opony při Ježíšově smrti.
| nakl. Hermann a synové
Tolkienovy názory na nejstarší texty světa, fantastiku nebo zálibu ve fiktivních jazycích

Tolkienovy názory na nejstarší texty světa, fantastiku nebo zálibu ve fiktivních jazycích

Soubor Tolkienových esejů Netvoři a kritikové nabízí příležitost poznat autora Hobita a Pána prstenů z méně známé stránky: jako učence, zabývajícího se starou anglickou literaturou a jazykem; a pochopit, jak ho jeho bádání dovedlo k sepsání ságy o Středozemi. Většina textů byla původně přednáškami, nejde tedy o suché vědecké rozklady.
| nakl. Argo
Je pohanství cesta zpátky nebo dopředu?

Je pohanství cesta zpátky nebo dopředu?

"Kniha, kterou držíte v ruce, je pokusem zorientovat se v různých aspektech moderního pohanství. Snažil jsem se ji samozřejmě psát kritickým, odborným pohledem, ale zároveň citlivě a s respektem k modernímu pohanství. Mým cílem bylo ukázat bohatost světů moderního pohanství a stejně tak i jeho zakotvenost v naší kultuře." Pavel Horák
| nakl. NLN
Filozofie jako výlučná záležitost jednání a praxe

Filozofie jako výlučná záležitost jednání a praxe

V důrazu, který kladla na přijetí důsledků pravdivého zjištění, byla stejně jedinečná jako v důrazu na sloučení ideálů s činy. Jak si od ní její studentky mnohokrát vyslechly, nesnášela kompromis ve vztahu k druhým lidem i k vlastnímu já. Pobyt v její společnosti s sebou proto nutně a zcela oprávněně nese pocit hlubokého zneklidnění. V míře, jež je v moderní době — ale vlastně v jakékoli době — vzácností, Simone Weilová (1909 - 1943) plně obývala svou filozofii.
| nakl. Kalich
Náčelník si o pokroku nemyslí nic dobrého

Náčelník si o pokroku nemyslí nic dobrého

Druhá kniha vybraných článků, esejů a blogů známého etnologa a cestovatele Mnislava Zeleného- -Atapany přináší další postřehy, zkušenosti, nekompromisní a leckdy kontroverzní názory, které autor publikoval v letech 2009–2023.
| nakl. Argo
Velikáni vědy podléhali nejrůznějším vášním i slabostem

Velikáni vědy podléhali nejrůznějším vášním i slabostem

"Do dějin matematiky a životních příběhů matematiků jsem se zamiloval, když jsem si v polovině sedmdesátých let jako student matematiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley poprvé zapsal seminář „čisté matematiky“." Amir Aczel
| nakl. Argo a Dokořán
Zobrazuji 1 - 10 z 249 příspěvků 123..25 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků