Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z naučné literatury

Náčelník si o pokroku nemyslí nic...

Druhá kniha vybraných článků, esejů a blogů známého etnologa a cestovatele Mnislava Zeleného- -Atapany přináší další postřehy, zkušenosti, nekompromisní a leckdy kontroverzní názory, které autor publikoval v letech 2009–2023.

| nakl. Argo

Velikáni vědy podléhali nejrůznějším...

"Do dějin matematiky a životních příběhů matematiků jsem se zamiloval, když jsem si v polovině sedmdesátých let jako student matematiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley poprvé zapsal seminář „čisté matematiky“." Amir Aczel

| nakl. Argo a Dokořán
Vysvětlování vesmíru pro náctileté

Vysvětlování vesmíru pro náctileté

Kniha je založena na autentických rozhovorech astrofyzika Huberta Reevese s jeho čtrnáctiletou vnučkou. Zabývá se širokým spektrem témat: kromě otázek, jako jsou třeba vznik a stáří vesmíru, černé díry a temná hmota, se věnuje i způsobům měření a poznávání světa, principům vědeckého uvažování a uspořádání lidských znalostí. Stranou nezůstávají ani úvahy o mimozemském životě, otázka "hodináře" čili stvořitele vesmíru nebo zamyšlení o odpovědnosti lidstva za stav naší planety.
| nakl. Dokořán
Průvodce svobodou v době klimatické změny a umělé inteligence

Průvodce svobodou v době klimatické změny a umělé inteligence

Autor hledá řešení v liberální tradici, pro kterou je osobní svoboda nejvyšší hodnotou, a předkládá argumentaci o budoucnosti technologií a životního prostředí. V diskusi s mysliteli politické filosofie rozšiřuje význam svobody a zároveň se snaží vyvarovat takových modelů vlády, jež by se mohly postupně rozvinout jako autoritářské. Navrhuje, abychom vedle diskuse o spravedlnosti a rovnosti promýšleli kolektivní opatření a spoluprací na globální úrovni.
| nakl. Hermann a synové
Proč Češi jedí to, co jedí

Proč Češi jedí to, co jedí

Jedna z prvních otázek, na kterou se turisté po příchodu do Česka většinou ptali a ptají, je: Co je typické české jídlo? Jak se ukázalo, odpověď vůbec není jednoduchá! A tak autor prostudoval desítky knih spojených s historií jídla. Časem si uvědomil, že ani místní, natož turisté, o historii českého jídla moc nevědí. Proto vznikla tato kniha.
| nakl. Argo
Naučíme se poslouchat, co vyprávějí zvířata?

Naučíme se poslouchat, co vyprávějí zvířata?

V současnosti již nelze vyloučit, že (některá) zvířata či rostliny mají prostředky ke komunikaci, symbolické myšlení (to se donedávna z nadutosti upíralo nejen mimolidským zvířatům, ale i druhu Homo neanderthalensis) či komplexnější výrazové schopnosti. Víc o tom v knize filozofky Vinciane Despret Autobiografie chobotnice a jiné anticipační příběhy.
| nakl. Utopia libri
Proč je kolem Izraele tolik lží?

Proč je kolem Izraele tolik lží?

Izraelský novinář napsal z mnoha stran knihu třeskutou a k zamyšlení. Snaží se vyvracet lež za lží a dosazovat na prázdná místa fakta. Skoro každý se shodne na tom, že izraelsko-palestinský spor je již mnoho let nejvíce medializovaným konfliktem na světě. A to zkresluje jeho rozměry a dopady. A dráždí mnohé k aktivistické hysterii, která by se hodila mnohem víc třeba k situaci v Barmě, Severní Koreji nebo Číně.
| nakl. Kalich
Nedžang - jogínský dar Tibetu pro vás

Nedžang - jogínský dar Tibetu pro vás

Nedžang (tibetsky gnas sbjangs) je jemná léčebná jóga, sestávající ze čtyřiadvaceti jednoduchých tělesných cviků, jež užívají práci s dechem a sebemasáž k otevření jemných kanálů, vyvážení vnitřních energií, uvolnění mysli a blahodárnému působení na vnitřní orgány. Tuto sestavu cviků, jež má kořeny v Kálačakra tantře, po staletí předepisovali tibetští lékaři za účelem zlepšení fyzického zdraví a vitality a v neposlední řadě jako podporu duchovní praxe.
| nakl. Dharmagaia
Nejvyšší dovršení společnosti spočívá ve spojení pořádku a anarchie

Nejvyšší dovršení společnosti spočívá ve spojení pořádku a anarchie

Kniha seznamuje s myšlením i praxí českých anarchistických hnutí od sedmdesátých let 19. století až po současnost. "Svobodu vidíme jen, kde není autorit - v anarchii. A máme za to, že národy ani jedinci v této nezanikají. Naopak, zanikají dnes v uzákoněném útisku." Manifest anarchistů českých (1896)
| nakl. Hermann a synové
Důsledné rozkrývání kořenů holokaustu

Důsledné rozkrývání kořenů holokaustu

Proč zavraždili Němci šest milionů mužů, žen a dětí, a to jen proto, že byli Židé? Jak to bylo možné? Jak mohl civilizovaný a kulturně tak rozmanitý a produktivní národ uvolnit takovou zločinnou energii? To zůstává otázkou všech otázek, kterou musí Němci zodpovědět, pokud chtějí porozumět svým dějinám a sami sobě a svým dětem se pokusit vysvětlit historii svých rodin, které byly jejich součástí.
| nakl. Kalich
Zobrazuji 1 - 10 z 242 příspěvků 123..25 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků