Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z naučné literatury

Tak jaký máš plán, co uděláš s tímto...

Kniha Klidná mysl v dobách zlých si klade za cíl povzbudit čtenáře k přemýšlení nad společenskými souvislostmi a pomoci mu, jak nalézt cesty k posílení psychické odolnosti ve víru současné chaotické doby. Martina Hrnčířová je psychiatrička a psychoterapeutka. V jejím světonázoru se odrážejí principy buddhismu, křesťanství a také fenomenologie.

| nakl. Dokořán

Bez dlouhodobých opatření nebude...

Martin Rees není zdaleka prvním, kdo vážně varuje před tím, co nás čeká, bude-li i nadále vládnout samolibost a konzum, ale jeho srozumitelná, dobře zdůvodněná vysvětlení, co je v sázce, i nenapodobitelný styl přispívají k tomu, že jeho dílo předčí ostatní. Vášnivá pobídka k činům od jednoho z předních vědců.

| nakl. Academia
Leadership sv. Benedikta

Leadership sv. Benedikta

Každý z nás, který má co do činění s lidmi, je zároveň „vůdce“ i „vedený“. V každé skupině jsou členové, kteří jsou vůdci, ale role se také mohou prohodit. Jak se k sobě navzájem chováme, když se chopíme vedení? Jak jednáme v rodině, farnosti, politické obci, firmě nebo společnosti? Jak vedeme, necháváme se vést a jak reagujeme na lidi, kteří zastávají vůdčí roli? - Anselm Grün, benediktinský představený
| nakl. Alpha book
Co si mozek zapamatuje a proč zrovna tohle? Je zapomínání součást naší hygieny?

Co si mozek zapamatuje a proč zrovna tohle? Je zapomínání součást naší hygieny?

Jestliže porozumíme, jak paměť doopravdy funguje, její výpadky nás přestanou vyvádět z míry. Renomovaná americká neurovědkyně Lisa Genova ve své nejnovější knize poutavě a na mnoha názorných příkladech ze života i z nejrůznějších psychologických experimentů vysvětluje principy pamatování si i zapomínání. A zdaleka nejen to.
| nakl. Práh
Tehdy, v 50. letech 20. století, byli přesvědčeni, že ledovce jsou věčné...

Tehdy, v 50. letech 20. století, byli přesvědčeni, že ledovce jsou věčné...

Islandský autor Andri Snaer Magnason v knize O času a vodě dokázal zkombinovat prastaré mýty, vlastní rodinnou historii a vědecká fakta do přesvědčivého, znepokojivého obrazu: náš svět, tak jak ho známe, mizí, a chceme-li, aby se i naše děti mohly šťastně sejít u rodinného stolu se svými vnoučaty, každý z nás musí proměnit slova v činy.
| nakl. Argo
Kniha o inovacích je vlastně lidským příběhem pokroku

Kniha o inovacích je vlastně lidským příběhem pokroku

Nová kniha známého britského zoologa a popularizátora vědy navazuje na bestsellery Racionální optimista a Evoluce všeho, v nichž líčí cestu lidstva od doby kamenné k současné prosperitě. Základním faktorem na této cestě jsou inovace, záhadný a nedoceňovaný proces, který vskrytu formuje historii lidské civilizace a je obdobou biologické evoluce.
| nakl. Argo a Dokořán
Co je klíčové pro náš život?

Co je klíčové pro náš život?

Klíčové prožitky zná každý z nás. Jsou to zkušenosti, které otvírají určitou oblast naší duše. Zároveň však také upozorňují na cosi drahocenného v naší duši, co nutně potřebuje ochranu. Ochraňují v naší duši to, co může rozvinout svou sílu a poselství v celém našem životě. Víc v knize Anselma Grüna, Christopha Gerharda a Erwina Sickingera Klíče k dobrému životu.
| nakl. Alpha book
Renesanční chápání uměleckého pokroku a jeho důsledky

Renesanční chápání uměleckého pokroku a jeho důsledky

"Věřím, že v těchto různorodých studiích lze nalézt jednotné téma. Všechny se týkají renesanční atmosféry postojů k umění a vlivu, jakým tato atmosféra působila na tvorbu i kritiku umění. Tento přístup je protikladem současného mínění, že umění mělo vždy náskok před systematickým myšlením a že kritik jen zpovzdálí sledoval umělce a snažil se co nejvěrněji zaznamenávat a vysvětlovat, co vzešlo z nevědomého tvoření." Ernest Gombrich
| nakl. Argo
Ekolog, kosmolog a vypravěč nového příběhu Thomas Berry

Ekolog, kosmolog a vypravěč nového příběhu Thomas Berry

"Dnes je pro nás nejnaléhavějším úkolem znovuobnovit vědomí prvenství vesmíru jako našeho prazákladního kontextu a prvenství Země jako naší matrice, z níž vzešel a na níž závisí veškerý život. Je nezbytné znovuobjevit toto vědomí, abychom mohli ustavit nový rámec pro rozvinutí vzájemně obohacujících vztahů mezi člověkem a Zemí, pro rozkvět života na planetě.“ Thomas Berry: Velké dílo
| Jiří Zemánek
Gombrichova studie o psychologii dekorativního umění

Gombrichova studie o psychologii dekorativního umění

"Mým záměrem, řečeno troufale, bylo věci vysvětlit. Ona „studie o psychologii dekorativního umění“, kterou ohlašuje podtitul, měla přednést a otestovat teorii vyhlášenou v názvu knihy, teorii, že existuje smysl pro řád, který se projevuje ve všech stylech designu a který, jak věřím, má kořeny v biologickém dědictví člověka." Ernst Hans Gombrich
| nakl. Argo
Zobrazuji 1 - 10 z 176 příspěvků 123..18 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků