Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z naučné literatury

Občanům píše bývalý farář a bývalý...

Joachim Gauck je německý politik, který v letech 2012–2017 zastával úřad prezidenta Spolkové republiky Německo. Bývalý luterský pastor a kazatel proslul především svým bojem za občanská a základní lidská práva v dobách Německé demokratické republiky.

| nakl. Cesta

Bez faktických pravd nedokážou lidé žít

Jak vážná je současná krize pravdy? Je pravdou, že pravda byla problémem vždy, lidé se o ni přeli a vždy také měla své svědky a mučedníky. Jsou různé druhy pravdy, různé úrovně. Když všechno zpochybníme, dokážeme v takovém světě ještě žít? Dokážeme uhájit orientaci na faktické pravdy i před zavádějícími interpretacemi?

| nakl. Hermann a synové
Filozofie jako výlučná záležitost jednání a praxe

Filozofie jako výlučná záležitost jednání a praxe

V důrazu, který kladla na přijetí důsledků pravdivého zjištění, byla stejně jedinečná jako v důrazu na sloučení ideálů s činy. Jak si od ní její studentky mnohokrát vyslechly, nesnášela kompromis ve vztahu k druhým lidem i k vlastnímu já. Pobyt v její společnosti s sebou proto nutně a zcela oprávněně nese pocit hlubokého zneklidnění. V míře, jež je v moderní době — ale vlastně v jakékoli době — vzácností, Simone Weilová (1909 - 1943) plně obývala svou filozofii.
| nakl. Kalich
Zrod a fungování mafií, kriminálních sekt uprostřed demokracií

Zrod a fungování mafií, kriminálních sekt uprostřed demokracií

Kniha rekonstruuje politické dějiny mafií a jejich expanzi na evropském kontinentu. Autor mapuje jejich kolébku a nachází první aktéry příběhu: zkorumpované šlechtice, bezskrupulózní prominenty, zbohatlé statkáře, nájemné vrahy… Odkrývá neviditelné vazby těchto „kriminálních sekt“ na rodící se demokracii a sleduje jejich dobývání Ameriky.
| nakl. Maraton
Úvod do buddhistického nazírání duchovní skutečnosti

Úvod do buddhistického nazírání duchovní skutečnosti

Co bude po smrti? Z pochopitelných důvodů je těžko odpovídat. Jinou věcí je příprava na smrtelnost. Je velkou pravdou, že je to práce na celý život. A všechny duchovní tradice světa říkají to samé - žij život co nejlépe každý den. Jenže co je to "co nejlépe"? Tibeťan Sogjal Rinpočhe (1947 - 2019) vydal před 30 lety knihu, která rozvíjí tradici Tibetské knihy mrtvých z 8. století a snaží se západnímu publiku předložit duchovní skutečnosti života a smrti očima tibetského buddhismu.
| nakl. Argo
Zápisky z požární hlásky v divočine

Zápisky z požární hlásky v divočine

Kdo ze čtenářů by si při vyslovení slov "hlídač požárů v divočině" nevzpomněl na strejdu Kerouaca. Phillip Connors (1972) je ale hlídač profesionál - ale pravdou je, že má vystudovanou žurnalistiku a novinářskou praxi provozoval. Tu ale v roce 2002 opustil, nastoupil na sezónní práci hláskaře u americké lesní správy v Novém Mexiku a od té doby se na rozhlednu na vrcholku hory vrací každý rok. Sezónu požárů napsal po osmi letech služby.
| nakl. Dokořán
Procházka po východočeských hradech, zámcích a tvrzích

Procházka po východočeských hradech, zámcích a tvrzích

Nový „východočeský“ svazek je vnitřní skladbou obdobný čtyřem předcházejícím. Jeho hlavní část obsahuje 122 hesel, v nichž je popsáno 127 východočeských panských sídel. Text ke 117 lokalitám sestavil samotný Heber, zbylých 10 hradů a zámků je představeno ve zkratce z pera jiného autora, neboť k nim zůstaly dochovány jen litografie nebo Heberovy kresby bez průvodního textu.
| nakl. Argo
Kosmologická fyzika dnes připomíná spíš teologii

Kosmologická fyzika dnes připomíná spíš teologii

Popularizátor, kosmolog a astrobiolog Paul Davies nabízí čtenářům srozumitelný přehled stavu současné kosmologie, která zažívá svoje zlaté období. Záplava nových poznatků nastolila řadu otázek, na které stále neznáme odpovědi. Některé z nich fyziku přibližují filozofii či teologii. Bylo něco před velkým třeskem? Proč vypadá náš vesmír zrovna tak, jak vypadá? Existují i jiné vesmíry s odlišnými fyzikálními zákony? A má vůbec cenu se takovými záhadami zabývat?
| nakl. Argo, Dokořán
Co dělat, aby náš život plynul co nejvíce  hladce

Co dělat, aby náš život plynul co nejvíce hladce

Uvnitř každého z nás je ukryta moudrost, která je mnohem větší a hlubší, než si vůbec uvědomujeme. Meditace v této knize jsou přizpůsobeny k tomu, aby nám pomohly spojit se s tímto centrem vědění a prohloubit naše porozumění životu. Když budeme chtít otevřít své vědomí novým nápadům a novému způsobu myšlení, naše životy to změní k lepšímu. - Louise L. Hay
| nakl. Alpha book
Planetu Zemi jsme ovládli, teď ještě zvládnout její ovládání

Planetu Zemi jsme ovládli, teď ještě zvládnout její ovládání

Lidé vytvářejí dosud nevídané klima, nevídané ekosystémy a celou nevídanou budoucnost. V tuto chvíli by bylo rozumné omezit přísliby a snížit naše dopady na životní prostředí. Jenže je nás tolik — když jsem psala tento text, celosvětová populace se blížila osm miliardám — a zašli jsme tak daleko, že se zdá nemožné se vrátit. Elizabeth Kolbertová: Pod bílou oblohou
| nakl. Argo
Zobrazuji 1 - 10 z 210 příspěvků 123..21 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků