Norské dřevo

Nakladatel:  Odeon 2005
Rozebráno
-10%
269 Kč
242 Kč

Anotace

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh; čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu.

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(25x)
Tuto knihu mi doproučil jeden kámoš. Z recenzí mi přišla zvláštní a moc se mi do ní nechtělo, ale nakonec jsem ji sehnala v knihovně a nelituju toho.
Norské drévo vypráví o Tóruovi Watanabeovi, studentu vysoké školy v Tokiu, který prožívá trable dospívání, ale i větší trable spojené s láskou a smrtí. Miluje svojí dlouholetou kamarádku Naoko, která se však nezvpamatovala z předčasné smrti své...
Více
Nevím, čím to je, ale já se s nadšenými názory většiny recenzentů neshoduji. Četla jsem docela dost knížek, a tohle je pro mě naprostý průměr. Není to špatně napsané, aby mě to donutilo knihu odložit, ale zkrátka a dobře se nudím.
Skoro u každé knihy tu někdo píše, že je nejlepší ze všech. Někteří to píší dokonce u každé knihy, kterou zrovna dočetli. Ale tahle je opravdu jedna z nejlepších, naprosto si jí vypálíte do paměti a každou stránku si vychutnáte. Škoda, že nebyla delší, ale v tom nejlepším se má přece přestat.
Norské dřevo je prvním románem Haruki Murakamiho, který v Čechách vyšel, já jsem ho však četla až po Na jih od hranic, na západ od slunce a po Kafkovi na pobřeží. Vůbec nepochybuji o tom, že musel při svém vydání způsobit naprostou bombu, já však začínám mít trošku pocit, že Murakamiho knihy jsou vlastně stále stejné. O hledání, o cestě na jejímž konci přichází smíření a pochopení, že žít se...
Více
Já se nestačím divit, proč spisovatelův talent nevpadl do tohoto světa o mnoho dříve. Kdyby tomu tak bylo, už dávno bych nebyl součástí světa, v němž je skutečnost a reálie natolik krutá, že se člověku nedostane ani to, na co má z přirozenosti právo. V knihách H. Murakamiho ty postavičky vždy dosáhnou toho, čeho opravdu chtějí. Pokud čtenář četl knihy opravdu důkladně a nehltal je jako detektivku,...
Více

Norské dřevo je literární bonbónek. Četl jsem ho pomalu a vychutnával skoro každou větu. Nádherná atmosféra, úžasná poetika slov, krásné dialogy, smutná nostalgie, záhadné postavy. Doporučuji především náročnějším a inteligentním čtenářům.

Více

Tato kniha mi byla doporučena mou japonskou kamarádkou a zaujala mě natolik, že jsem ji koupila pro několik mých známých. Autor dokázal popsat veškeré pocity a dění nezapomenutelným způsobem.

Více
Ale až jich přečtete od Murakamiho víc, budou vám připadat všechny na jedno brdo. (Viz Na jih od hranic..., nebo Wild Sheep Chase - nevyšlo v češtině)
Precetla jsem obe knihy Muramakiho, co jsou v cestine k dostani a muzu jen a jen doporucit. Pokud hledate knizky, ktere vam nedovoli jit spat a dojmou vas k slzam, takove, ve kterych se leckdy poznate a najdete, tak nevahejte a upalujte do knihovny nebo knihkupectvi...LIDSKOST je to, co vas bude provazet celou dobu pri cteni techto skvostu....
Já jsem knihu četla v angličtině, v českém jazyce již není k dostání, a mrzí mě, že neumím japonsky, protože je v ní určitě schováno ještě něco navíc, co se překladem ztrácí.

Norske drevo je kniha plna smutku, ne vsak uzkosti. Vnimavy ctenar muze citit ztratu a melancholii spolu s hlavnimi postavami deje, ale neztraci se v rozvleklych popisech pocitu a postoju. Pribeh jednoho normalniho japonskeho vysokoskolaka z roku 1970 padi jako horska bystrine, jen aby obcas uklidnil svou hladinu a v zrcadle tune odrazil jasny obraz krasneho zmaru. Bez zbytecneho patosu, nad...

Více
Příjemná a přemýšlivá záležitost, která by se mohla odehrávat vlastně kdekoliv na světě a v kterémkoliv čase. Od Murakamiho jsem četla nejdřív Na jih od hranic..., které mě, musím přiznat, zaujalo o dost víc než Norské dřevo. Ale i tak knížka rozhodně stojí za přečtení už proto, jak přesně zachycuje pocity, názory, myšlenky a život současných lidí.
Těžko se hledají slova pro zhodnocení této knihy. Do ruky se mi dostala zcela náhodou v knihovně. Poté co jsem ji dočetla, běžela jsem do knihupectví, abych tento skvost měla ve své vlastní knihovničce. Proč? Protože se k ní chci vracet, protože tahle kniha za to rozhodně stojí. Když jsem knihu přečetla, vybavila se mi jedna věta z jakési rozhlasové hry: Chtěl bych nahlas mlčet o tom, že jsme se...
Více
Právě jsem knihu dočetl. Naprosto se ztotožňuji s názorem, že jde o mimořádnou, pozoruhodnou knihu. Určitě se k ní budu vracet - plná tesknoty, melancholie - jak se uvádí v dovětku - s bolestným patosem věci, patřící do kategorie krásna. Nádherný překlad Tomáše Jurkoviče. Již se těším na další knihu od tohoto japonského autora - dík Odeonu. Jediná drobnost, která je ale naprostým detailem -...
Více
Kniha plna melancholie a deste. Velice poutava cetba, ktera chytne za srdce. Uz se tesim na dalsi cesky preklad Murakamiho knihy Jizne od hranic, na zapad od slunce.
Příběh zejména o smrti, lásce a životě, o spoustě 'spodních výrů', které mají nečekaně příliš mladí lidé. Kniha je moc pěkná, ale těžká, smutná a depresivní. Jen jako by posledních pár stránek změnilo její nádech a výsledný pocit čtenáře z knihy, a to z víceméně depresivního na podstatně pozitivnější. I přes uvedené však doporučuji k přečtení.
Tak tato kniha si určitě zaslouží Váš zájem, přečtete ji jedním dechem, ukáže Vám, že lidé kdekoli na světě musí čelit stejným překážkám, je to o lásce, životě i smrti. NADHERA!!!!
Zobrazit další (14)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Murakami: Norské dřevo

(...) Norské dřevo, romantický, ale i tragický příběh studenta Tórua Watanabeho, přesvědčivě a brilantním jazykem vykresluje podoby lásky, osamění, sexu, studentského života, nahlíží i do sanatoria pro duševně choré a dotýká se i sebevraždy. Po Norském dřevu vyšly Murakamimu v češtině i knihy Na jih od hranic, na západ od slunce a nedávno rozsáhlý román Kafka na pobřeží. A obě jsou vynikající.

Murakami, Haruki: Norské dřevo 1

Je mi sedmatřicet let a sedím na sedadle v Boeingu 747. Obří letadlo klesá vysokou vrstvou mraků níž a níž, brzy už přistaneme na hamburském letišti. Země pod námi je prosáklá studeným listopadovým deštěm...

Murakami, Haruki: Norské dřevo 2

Dopili jsme kávu a vrátili se do pokoje. Tatínek pořád spal. Zblízka bylo slyšet, jak oddechuje. S přibývajícím odpolednem dostávalo sluneční světlo za oknem čím dál víc podzimní nádech.

Murakami, Haruki: Norské dřevo

V roce 1987 přinesl román Norské dřevo (Noruwei no mori) Murakamimu publicitu tak nepříjemnou, že na čtyři roky unikl do Řecka a léta 1991 až 1995 pak strávil ve Spojených státech...

K přečtení

(...) Vše se odehrává koncem 60. let, v době bojovných studentských protestů proti establishmentu. Tuto atmosféru román evokuje se střízlivou věcností, nejde však o lhostejnost. Murakamiho hrdinové se často staví na okraj společnosti, čímž vzdorují banálnosti, bezbarvosti a stádnosti života jedince v přísně organizovaném světě konzumního blahobytu. (...) V češtině dosud vycházela díla starších generací japonských autorů. Norské dřevo je proto jedna ze vzácných příležitostí, jak se seznámit s poslední tvorbou, ve které čím dál tím víc slábne láskyplný pohled k tradičním domácím hodnotám a v níž už nepřekvapují neznámé reálie.

Autor/Autorka

Haruki Murakami

Japonský spisovatel, překladatel a esejista.

Již od dětství byl silně ovlivněn západní kulturou. Mnoho jeho románů má hudební námět a názvy odkazující na klasickou hudbu. Některé knihy převzaly svůj název naopak z populárních písniček: Tancuj, tancuj, tancuj (Dance, Dance, Dance od The Beach Boys), Norské dřevo (Norwegian Wood od The Beatles) a Na jih od hranic, na západ od slunce (South of the Border od hudebníka jménem Nat King Cole). V roce 1996 dokončil svůj první a jediný "ultramaraton" - 100 km dlouhý běh okolo jezera Saroma.

Haruki Murakami is the author of many novels as well as ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.
Spisovatel jako povolání -10%
Spisovatel jako povolání
Haruki Murakami
251 Kč
Wind, Pinball -10%
Wind, Pinball
Haruki Murakami
251 Kč
Hon na ovci -10%
Hon na ovci
Haruki Murakami
341 Kč
Útok na pekárnu -10%
Útok na pekárnu
Haruki Murakami
224 Kč
Absolutely on Music -10%
Absolutely on Music
Haruki Murakami, ...
404 Kč
Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage -10%
Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage
Haruki Murakami
269 Kč
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování -10%
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování
Haruki Murakami
269 Kč
Norské dřevo -10%
Norské dřevo
Haruki Murakami
269 Kč
Sputnik, má láska -10%
Sputnik, má láska
Haruki Murakami
242 Kč
Muži, kteří nemají ženy -10%
Muži, kteří nemají ženy
Haruki Murakami
242 Kč
Wind / Pinball -10%
Wind / Pinball
Haruki Murakami
449 Kč
Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania -10%
Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania
Haruki Murakami
333 Kč
Na jih od hranic, na západ od slunce -10%
Na jih od hranic, na západ od slunce
Haruki Murakami
224 Kč
Kronika ptáčka na klíček -10%
Kronika ptáčka na klíček
Haruki Murakami
449 Kč
Podivná knihovna -60%
Podivná knihovna
Haruki Murakami
99 Kč
The Strange Library -10%
The Strange Library
Haruki Murakami
351 Kč
Afterdark -10%
Afterdark
Haruki Murakami
224 Kč
1Q84: Kniha 3 -58%
1Q84: Kniha 3
Haruki Murakami
149 Kč
Spánek -15%
Spánek
Haruki Murakami
84 Kč
Po otřesech -60%
Po otřesech
Haruki Murakami
99 Kč
Kafka na pobřeží -10%
Kafka na pobřeží
Haruki Murakami
314 Kč
Men Without Women. Stories -10%
Men Without Women. Stories
Haruki Murakami
449 Kč
1Q84: Kniha 1 + Kniha 2 -10%
1Q84: Kniha 1 + Kniha 2
Haruki Murakami
449 Kč
O čem mluvím, když mluvím o běhání -10%
O čem mluvím, když mluvím o běhání
Haruki Murakami
224 Kč
Konec světa & Hard-boiled Wonderland -10%
Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Haruki Murakami
269 Kč
Sputnik, má láska -10%
Sputnik, má láska
Haruki Murakami
233 Kč
Konec světa & Hard-boiled Wonderland -10%
Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Haruki Murakami
269 Kč
The Elephant Vanishes -10%
The Elephant Vanishes
Haruki Murakami
297 Kč
Dance, Dance, Dance -10%
Dance, Dance, Dance
Haruki Murakami
297 Kč
A Wild Sheep Chase -10%
A Wild Sheep Chase
Haruki Murakami
297 Kč
South of the Border, West of the Sun -10%
South of the Border, West of the Sun
Haruki Murakami
324 Kč
After Dark -10%
After Dark
Haruki Murakami
224 Kč
What I Talk About When I Talk About Running -7%
What I Talk About When I Talk About Running
Haruki Murakami
232 Kč
After Dark -15%
After Dark
Haruki Murakami
254 Kč
Kafka on the Shore -7%
Kafka on the Shore
Haruki Murakami
232 Kč
Afterdark -10%
Afterdark
Haruki Murakami
224 Kč
Na jih od hranic, na západ od slunce -10%
Na jih od hranic, na západ od slunce
Haruki Murakami
224 Kč

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Norské dřevo
Autor:
Murakami, Haruki
Nakladatel:
Odeon
EAN:
9788020713025
ISBN:
80-207-1193-7
Originál:
Noruei no mori
Překlad:
Jurkovič, Tomáš
Popis:
1× kniha, vázaná, 304 stran, česky
Rozměry:
12,5 × 20 cm
Rok vydání:
2005 (2. vydání)