Thomas Bernhard - Moje ceny

Moje ceny

Nakladatel: Prostor 2009
Rozebráno
252 Kč
pohlídat

Anotace

V Bernhardově literární pozůstalosti uložené v jeho archivu v rakouském Gmundenu byl přednedávnem objeven autorův rukopis s titulem Moje ceny. Jak z archivních materiálů vyplývá, strojopis vznikl v roce 1980. Svébytný beletristický text obsahuje autorovy komentáře k udělení celkem devíti významných literárních ocenění, jichž se autorovi dostalo, a...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Rakouská zpráva o vlastní ubohosti

Nesnesitelný Thomas Bernhard se ozval ze záhrobí: v jeho pozůstalosti byl nedávno nalezen rukopis Moje ceny, v němž se zamýšlí nad potupností udílení literárních cen. Ocenění však i přes zhnusení pokaždé převezme, protože, jak sám konstatuje: " jsem chtivý peněz, bezcharakterní, sám jsem svině". (...) I zde se čtenář dočká pravidelných dávek spisovatelova spílání; tentokrát nejen Rakousku, Vídni a Salcburku, nejen pozůstatkům nacismu, ale i Würzburgu, Řeznu a Brémám a jejich maloměšťáctví, pokrytectví, sprostotě a nestydatosti. Bernhard zachovává zvyk nečlenit text na odstavce a drží se svého nezaměnitelného litanického projevu; ten však není tak radikální a repetitivní jako v jiných prózách, neboť je částečně určován jednak relativní krátkostí jednotlivých textů, jednak potřebou sdělit příběh, sice devětkrát variovaný a poměrně jednoduchý, avšak přece jen příběh: spisovatel se dozví, že je laureátem literární ceny; již tím je zpravidla z různých důvodů pobouřen, avšak po uvážení, kolika šilinky či západoněmeckými markami je cena honorována, ji se sebezapřením přijme; zkrušen nevlídností a bezduchostí slavnostního aktu a jeho aktérů se vrací do nenáviděné domovské Vídně.

Bernhard: Za fetišistickým původem literárních ocenění

(...) Kniha od prvního řádku naléhá svou sebeironií, touhou vypořádat se s vlastním svědomím a vnitřně si obhájit přijetá ocenění, jimiž Bernhard pohrdal. Bylo by však přílišným zjednodušením brát Moje ceny jen jako formu psychologické očisty. K takovému vnímání je osobnost autora velkou měrou vyhraněná a rozporná. Jeho typické umanuté gesto, ve kterém se snoubí syrová obnaženost a ironická hra se čtenářem, zde slouží jako určující vyjadřovací prostředek (...) Autor často zmiňuje, že jeho jedinou pohnutkou k převzetí ocenění je finanční částka s ním spojená. Díky penězům se jako prvotřídní literární prostitut vydává do potupných ceremoniálních hal a podílí se na symbolické funkci předání ceny. Oceňuje se, protože se musí ocenit! Umělecké komise zde působí jako svědomí národa a každoročním udílením cen samy sebe přesvědčují o nepostradatelné úloze kultury.

Spisovatel jako laureát a dobytek

Od smrti rakouského spisovatele a dramatika Thomase Bernharda (1931–1989) uplynulo 12. února dvacet let. Za tu dobu jeho dílo neupadlo v zapomnění, jak mnozí kritici prorokovali.
Celá recenze

Bernhardovo oprávněné pohrdání

(...) Bernhardův text z pozůstalosti je zvláštní formou vzpomínek, nejde tudíž jen o jeho pohrdání oficialitami. Jako osobitý i lakonický komentátor tu občas vystupuje spisovatelova tetička, která autorův ironický, humorný text jaksi přirozeně uzemňuje. Ale ten možná byl napsán a za autorova života nepublikován i proto, že autor sám sobě nedokázal odpustit, proč vůbec zmíněné ceny přijal.

Vzpomínky na dary od páprdů

(...) Na druhou stranu je autor schopen i jisté sebereflexe. V Mých cenách se objevuje sice nenápadně - tak je to ostatně v jeho autobiografických textech zvykem - , ale má tu podstatné místo. Thomas Bernhard totiž nezakrývá, že svým souhlasem s převzetím cen vlastně sám vstupuje do klubu všech těch páprdů, kterými z duše opovrhuje. (...) I v tomhle ale Bernhard zůstal fatalistou. Život pro něj byl směšnou hříčkou přírody od samého začátku až do konce a pár směšných příhod s literárními cenami na tom nemohlo nic změnit.

Štěnice, kterou bylo třeba vyhubit

(...) Moje ceny jsou tedy knihou, v níž lze popatřit na odpornost oficiálního literárního světa, který s literaturou nemá příliš společného - neboť sametem potažené židle v různých akademiích a porotách většinou ošoupávají zadnice průměrných literátů. Moje ceny jsou ale také knihou o Rakousku a v neposlední řadě o jejich autorovi. A nutno dodat, že vydání každého jeho díla v českém překladu patří k těm nemálo událostem, které zde pozvedávají bohužel nepříliš vzrušivý tok současné literatury.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Moje ceny
Autor:
Bernhard, Thomas
Nakladatel:
Prostor
Edice:
Střed
EAN:
9788072602087
ISBN:
978-80-7260-208-7
Doporučená prodejní cena:
280 Kč
Originál:
Meine Preise
Překlad:
Petříček, Miroslav
Popis:
1× kniha, vázaná, 144 stran, česky
Rozměry:
10 × 18 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)