Ke stažení Info OKO

Zmizet

Nakladatel: Host 2009
Ihned
199 Kč

Anotace

Druhá kniha Petry Soukupové, za kterou autorka získala cenu Magnesia Litera 2010 pro nejlepší knihou roku.

Intimní rodinné či partnerské vztahy jsou tradiční doménou ženských a dívčích románků. Vyšší literatura se tohoto tématu jako by bála a možná i trochu štítila. Tím větší pozornost potom budí, dokáže-li je nějaký autor uchopit neprvoplánově,...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(8x)

Vaše hodnocení
Nesentimentalni zakrojeni do zivota. Bravo.
Tato kniha se musí číst dvakrát. Poprvé člověk sleduje příběh, podruhé prožívá psychologii a bere ho mráz po zádech z jednotlivých drobností, které nakonec tvoří ten náš velký život. nemyslím že to je úplně lehká a kniha a nemyslím, že taková má být. není podbízivá, o to více zůstane na rozdíl od jiných ehm zábavnějších v hlavě. Petra umí!
Dočetla jsem a hned se musela znovu vrátit k osudům hrdinů, kteří byli tak opravdoví - ne dokonalí,vzorní, ale zase ne vyšinutí nebo podivní jako to někdy v českých(povídkových i jiných)knihách bývá (často i v těch oceněných Magnezií).Krásně napsané a zajímavá témata.
Nejsem příznivkyně povídek, ale tento soubor mě doslova nadchl. Povídky si berou námět z běžného života, avšak z vyústění příběhů mi šel mráz po zádech. Nutí popřemýšlet o věcech, o kterých se moc nepřemítá.
Zmizet je souborem tří povídek na téma rodinné vztahy, kde jsou hlavními vypravěči zvoleny děti a na kvalitě příběhů to nijak neubírá, naopak, je to fajn změna. Každý z nich se vyrovnává s nějakým rodinným traumatem takže veselou náladu po přečtení mít nebudete.
Kniha Zmizet byla pro mě překvapením mezi českými autory a moc se mi líbila. I když to není vhodné slovo, to se k tématu snad ani nehodí. Zkrátka mě chytla a přiměla pořídit si autočinu prvotinu K moři, která mě baví taky, i když je stylem vyprávění podobná.
Prvotina Petry Soukupovej K moři bola prenikavo jasnozrivá, pomenovala základný problém dneška -odcudzenosť jednotlivca v kruhu najbližších. V druhej knižke Zmizet, sa tématicky nikam neposunula, ale zdokonalila psychologickú drobnokresbu postáv. To však nič nemení na fakte, že pri tretej poviedke, obmieňajúcej tú istú tému, som sa nudil a nakoniec...
Více
Popis postav a jejich psychického vnímání světa velmi dobrý. Proč se ale opakuje v povídkách pořád jedno a totéž téma a proč je celkové vyznění vždy tak depresivní? Dočteno s vypětím všech sil.
Zobrazit další (5)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Zmizet

Knihu tvoří tři příběhy, přičemž druhý s prvním propojuje jen jakoby bezděčná nitka jediné poznámky.
Celá recenze

O mizení v knize Petry Soukupové

(...) Kniha vyniká hlavně obsahem, který se v našich knihkupectvích vyskytuje bohužel pouze ve formě bezduchých dívčích románů (od nichž je autorka na hony vzdálena). Naprosto ojedinělá je i forma. Soukupová vede čtenáře příběhem plným bolestných zážitků s předzvěstí špatného konce. Blízkost se světem dětských hrdinů a vypravěčů umocňuje hovorový jazyk bez metafor, kliček či nenápadných odkazů. Soukupová mluví ve své knize často nespisovně, ale přesně tak mluví děti i mnozí z jejích čtenářů. Postavy vykresluje zcela věrně, dociluje toho ovšem pomocí detailů, okamžiků, kterých si člověk jen stěží povšimne. Tak se jí daří odkrýt povahové rysy a pocity, které nakonec vyzní (a zcela oprávněně) jako nejdůležitější body knihy.

Zmizet

V Petře Soukupové našla česká literatura talent, který tu v linii mladé prozaické generace chyběl. Autorčina novinka Zmizet je samorostlá próza, která podstatnou měrou předčí debut K moři, za nějž Soukupová získala Cenu Jiřího Ortena.
Celá recenze

Pohled z okna

(...) Svazek obsahuje tři navzájem nesouvisející texty, které spojuje odvaha k citlivému ponoru do negativních aspektů mezilidských vztahů a různě variovaný motiv úniku či ztráty, na který ostatně odkazuje i samotný titul. (...) Petra Soukupová, jejíž prvotina K moři získala cenu Jiřího Ortena i Magnesii Literu za objev roku, ani napodruhé rozhodně nezklamala. Zmizet je vyzrálá kniha, která se v lecčem nese v dobovém kontextu, ale nemizí v něm a v podstatném momentu jej překonává. To nové, co kniha do české literatury přináší, je právě její podvojnost: text je zároveň beletrií, která se své beletričnosti brání, a dokumentem, který zná a využívá postupy nedokumentární, čistě umělecké.

Dětství jako sourozenecká válka

(...) Jestliže už v tomto krátkém románu Soukupová ukázala, že nejlépe jí jde analýza a hrocení sourozeneckých nevraživostí, ve sbírce tří novel Zmizet v tom pokračuje; možná ještě přesvědčivěji. Jejími hrdiny jsou opět děti či dospívající (jen v posledním příběhu na sesterské války vzpomínají dospělé ženy, které už samy musejí zvládat vlastní potomky), přičemž Soukupová dětství vidí jako nepřetržitý sled malých a větších naschválů, příkoří, škodolibostí a dalších malých i fatálních bitev dlouhé války o přízeň rodičů a postavení mezi vrstevníky. (...) O všech rodinách ví čtenář první poslední, ale není mu to sdělováno doslovně a hned: skrze situace a psychologii hlavních hrdinů se k tomu dopracuje sám. Zároveň ho to nenápadně vybízí ke srovnávání: taky jsem se v dětství choval takhle? Nechovají se tak náhodou moje děti?

Cizí, ale slušní lidé

(...) Soukupová skládá v knize Zmizet neiluzivní a poměrně děsivý obraz současného rodinného života. Ten by šel vystihnout slovy z povídky Zmizel: "Nějak žijeme. Není to vždycky špatný, ale málokdy je to dobrý." Vyznění povídek je díky subjektivizaci a zobrazení postav v mezních situacích intenzivnější než vyznění románu K moři. Tím, že ukazují mnoho různých poloh rodinného soužití (byť za pomoci konstantního souboru motivů), oceněný debut ještě předčily. Byla by však škoda, kdyby se Petra Soukupová stala autorkou jednoho stylu a tématu, ač obojí je působivé.

Magazín OKO

S Petrou Soukupovou o začátcích jejího psaní...
Rozhovory

S Petrou Soukupovou o začátcích jejího psaní...

Kavárna ve Veletržním paláci. Prý příhodné místo pro děti, říkala Petra a ona bude mít s sebou Marlu. Tak aby se zabavila. Připomíná to obrovské foyer nebo ...
 |  Miroslav Balaštík

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Zmizet
Autor:
Soukupová, Petra
Nakladatel:
Host
EAN:
Doporučená prodejní cena:
199 Kč
Ilustrace:
Soukup, Milan
Popis:
Elektronická kniha, 344 stran, bez zabezpečení DRM, 3,2 MB ePUB ePUB, 4,5 MB Mobi Mobi, 2,5 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2009