Bestseller Ke stažení Info OKO

Vyhnání Gerty Schnirch

Nakladatel: Host 2009
Ihned
249 Kč

Anotace

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta“společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň.Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(68x)

Vaše hodnocení
Pravdivá výpověď napsaná strhujícím způsobem o kusu naší historie, kterou čtete jedním dechem. Velice bych doporučovala tuto a podobné knihy k přečtení dnešní
mládeži.
Srdcervoucí příběh mladé Gerty, která je společně s ostatními brněnskými Němci odsunuta směrem na Vídeň. Kniha je hrozně poutavě napsaná, takže nebudete chtít přestat číst a postupně se z Gertina životního příběhu dozvídáte víc a víc. Přes pochod smrti, práci na Moravě a hořkosladký návrat do jejího rodného Brna.
První seznámení s autorkou a musím pět samou chválu. Výborně vystavěný román, skvělá čeština a téma druhoválečné výborně vykreslené. Když přihlédnu k autorčině věku, je to vyzrálá spisovatelka a těším se na další knihy v budoucnu
Výborná kniha, oceňuji kombinaci propracovaného příběhu a historických událostí. Důležité téma, velmi pohnuté osudy a i tak po přečtení zůstává pozitivní pocit z perfektně napsané knihy. Doporučuji!
Sáhl jsem po titulu, protože zrovna nic jiného nebylo po ruce ke čtení. Nelituji. Skvěle, poutavě napsáno. Autorka píše svižně, má to spád. Hodně mě vedla k zamyšlení, zda jsme se opravdu vypořádali s minulostí. Nebál bych se zařadit do školní doporučené četby.
Skvělá kniha. Tučková je geniální, její texty plynou přirozeně jako sám život. Bohatý jazyk, propracované psychologické pochody postav a zasazení do dějinných souvislostí s překvapivými konci z ní dělají naši nejlepší spisovatelku.
Nalákána autorčinou knihou Žítkovské bohyně jsem se pustila jako obyvatelka Sudet do čtení této knihy. Že je spisovatelčin jazyk skvělý, s níž už jsem dopředu počítala, co mě ale dostalo, byl příběh. Ten ukazuje, že odsun sudetských Němců byl příliš jednoduchým "řešením" příliš složitého problému. Stejně jako Žítkové bohyně osloví Vyhnání...
Více
Strasne zajimava knizka... precetla jsem ji jednim dechem, i kdyz to neni zadne odpocinkove cteni. Je to citlive tema, na ktere existuje spoustu ruznych nazoru. Knizka se cte velmi dobre, libi se mi styl, jakym je psana, nektere obraty a vety me stylisticky vyslovene potesily. Velmi zajimave je stridani vypravecskych osob, ktere podle meho pomaha...
Více
Strhující a úžasné, lidské a srdceryvné.
Skvěle napsaná kniha. Opravdu poutavé čtení a zajímavý pohled na naši historii. Škoda, že si to již nestihla přečíst naše rodiiná známá, která vše zažila na vlastní kůži. Doporučuji všem k přečtení.
Knihu jsem přečetla během 3 dnů. Je to smutný, ale velmi poutavý příběh, který Vás naprosto pohltí. Je to již druhá kniha od této autorky, kterou jsem četla a určitě ne poslední! Doporučuji!
Vyhnání Gerty Schnirch není jen dojímavým příběhem jednoho nešťastného osudu a výletem do smutné kapitoly české historie. Zajímavý je zejména autorčin styl psaní - mozaikovité řazení kapitol, kdy důsledně a v pravou chvíli dovypráví jednotlivé příběhy, přeskakování klíčových situací a následné doplnění, šokující odhalení v nečekaných momentech - to...
Více
Kniha je velice příjemným překvapením. Příběh je čtivý, vyprávěný s přehledem, čeština hezká, zpracování v českém prostředí stále kontroverní problematiky vyzrálé.Co víc si přát ? Snad jen, aby podobných titulů přicházelo víc. Jednoznačně doporučuji, kniha má co říct. A také říká.
Kniha mě úplně dostala. Zaprvé je o tématu, o kterém se u nás v České republice příliš nemluví, a zadruhé jsem byla nadšená autorčiným uměním vykreslit psychologii postav. I její čeština je opravdu moc hezká. Při psaní knihy spolupracovala s historikem a studovala dobové prameny. Myslím, že Kateřina nás ještě překvapí:-)
Velmi čtivé a přes veškerou krutost popisovaných událostí i krásné čtení. Hrdinka příběhu se čtenáři nepodbízí a není ani nijak hluboce přemýšlivá, přitom ale na druhou stranu si kruté životní události dovede vyložit tak,aby měla sílu žít ona i její dcera. Díky autorčině talentu vyprávět se knížka jen těžko odkládá, díky za ni.
se v mém životě zařadí mezi nezapomenutelné zážitky, ze kterých čiší autentičnost, ačkoliv jsem ji sama neprožila. není od věci poznamenat, že napsáním tohoto příběhu udělala větší kus práce než mnozí autoři učebnic dějepisu. Měl by být zařazen do povinné četby v devaté třídě. Děkuji za kus zveřejněné pravdy.

Přestože jsem vítězství právě v téhle kategorii absolutně nečekal. Ale zřejmě zafungovala šeptanda...

Asi nejlepší román, jaký jsem v posledních letech četl. Poctivě a precizně zpracované historické reálie, fascinující a zároveň uvěřitelný příběh, výborně odpozorované dialogy, bravurní styl, psychologická hloubka... Při vědomí, že román...

Více
V této knize sledujeme Gertu, brněnskou Němku, která, po skončení druhé světové války, je spolu s ostatními vyhnána pryč. Při dlouhém pochodu, kdy spousta lidí umře, se Gerta s několika dalšími ženami zachrání a je přidělena na nucené práce. Sledujeme situace i nálady té doby a nelehký život obyvatel Československa.

Toto je opravdu silná...
Více
Minimálně stejně dobré jako Žítkovské bohyně, ale mnohem citlivější téma. Postavy jsou perfektvě vykreslené a uvěřitelné, příběh má mnoho zajímavých zvratů. Kromě toho kniha obsahuje i spoustu poučných faktů z historie. Autorka se snažila co nejlíp tu dobu popsat a nechává na čtenáři, ať si udělá závěry o vině a nevině všech zúčastněných sám. Zanechá ve čtenáři stopu...
Hodně drsná kniha, dobře napsaná, popis osudu Němců po válce popsán velmi realisticky. Hlavní hrdinka mne po čase začala štvát svým negativismem, ale na druhé straně - nelze se jí po tom, co si prožila, divit. Ale přece jenom alespoň náznak nějaké naděje by knihu trošinku prosvětlil, takto jsem ji odkládala s opravdu těžkými pocity. Pokud si chcete...
Více
Hodně jsem váhala, zda si knihu objednat, protože se mi zdá, že trh je již přesycen knihami,které se zabývají válečným obdobím. Nejsem válečná ani mladá generace, hodně jsem o tom četla i slyšela a nezastávám názor, že je třeba to dokola stále opakovat. Vím, že prožité hrůzy lidí se nazapomínají, ale copak v dnešní době se nedějí jednotlivcům...
Více
Téma poválečného odsunu Němců a vyrovnávání účtů s nimi svádí k lacinému bulváru a k tendenční propagandě, nic podobného však tento román neobsahuje. Ani v Brně nebylo toto období zrovna idylické. Je skvělé, že kniha o tomto bílém místě naší historie vznikla, a dobrá zpráva pro nás čtenáře je, že se tohoto tématu ujala tak poctivá a srozumitelná autorka.
Moje druhá kniha této autorky. Žítkovské bohyně byly první a za mě nepřekonané. „Gerta“ mě nejdříve rychle vtáhla do děje, avšak zhruba v polovině jsem knihu musela na nějakou dobu odložit a po pár týdnech jsem ji dočetla spíše z povinnosti. Příběh mě prostě přestal bavit.
Zobrazit další (20)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Velký příběh odsunuté Němky

Přiznávám rovnou, že když jsem se před třemi lety se zaťatými zuby prokousával nesnesitelně adolescentní knížečkou Montespaniáda (Větrné mlýny, 2006), vůbec mě nenapadlo, že od téže autorky budu takřka jako u vytržení a na jeden zátah číst sugestivní román o vyhnání jedné z mnoha brněnských Němek.
Celá recenze

Román přetaženého času

Tuzemská polistopadová próza již několikrát otevřela jedno z temných a kdysi tabuizovaných témat naší novodobé historie – téma násilností, jichž se česká strana dopustila na německy mluvící menšině během tzv. divokého odsunu. Naposledy tuto látku zpracovává obsáhlý pětidílný román Kateřiny Tučkové.
Celá recenze

Neodsunuté vzpomínky

(...) Teprve novinka Vyhnání Gerty Schnirch, tíživý příběh jednoho utrápeného života na pozadí velkých středoevropských dějin minulého století, však plně prozrazuje její schopnosti. Zatímco debut se točil kolem mladé dívky a jejích milostných pletek, aktuální román vypráví příběh tragický, a hlavně komplexní. Historická fi kce Vyhnání Gerty Schnirch zachycuje dramatický osud česko-německé ženy, která se provinila jediným - narodila se v nesprávný čas na nesprávném místě. (...) Tučková je výbornou vypravěčkou a zjevně i pilnou sběratelkou všemožných dobových dokumentárních materiálů. Scházela se s pamětníky, četla dochovanou korespondenci, naslouchala historikům, a hlavně vycházela z toho zdánlivě nejbanálnějšího, ale kolikrát pro literaturu nejzásadnějšího - osobního zážitku a motivace Brňanky, která žije ve stejném domě, z jakého kdysi Němce vyháněli.

Příběh holky vyhnané z Brna

(...) Na Vyhnání Gerty Schnirch je však pozoruhodná autorčina nezatíženost národními nebo intelektuálními resentimenty a chuť vyprávět smutný a tragický, přičemž velmi osobní příběh jedné z žen - obětí českého národního běsnění. (...) Lehkost a odvaha, s jakou autorka o krutosti a nespravedlnosti světa za hitlerovců, benešovců a nakonec stalinovců píše, jen podtrhuje ponurou atmosféru románu. Mnohem víc než o velké dějiny jde ovšem Kateřině Tučkové o osobní příběh. Gerta nesnáší otcovy nacistické projevy podobně jako hrdinská gesta svého milého Karla, který se přidává k odboji. Vpřed ji žene starost o dceru a umanutost přežít i v těch nejhorších podmínkách. Nakonec i v úvodu zmiňovaný Edvard Beneš není optikou protagonistky nějakým velkým záporným hrdinou, ale jen panákem, který přijíždí do Brna zfanatizovat obyčejné lidi. A jiní obyčejní lidé to pak podle slov jedné z postav románu nejvíc odnesou, "jak za hitlerovců, tak za stalinovců".

Magazín OKO

Rádio Kosmas

Audio Vyhnání Gerty Schnirch

 
 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Vyhnání Gerty Schnirch
Autor:
Tučková, Kateřina
Nakladatel:
Host
EAN:
Doporučená prodejní cena:
249 Kč
Popis:
Elektronická kniha, 416 stran, bez zabezpečení DRM, 1,0 MB ePUB ePUB, 2,3 MB Mobi Mobi, 2,2 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2009