Jonas Jonasson - Stoletý stařík, ...
Doručení po ČR zdarma Info OKO

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Nakladatel: Panteon 2012
Rozebráno
307 Kč
pohlídat
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

269 Kč
Rozebráno
269 Kč
pohlídat
The Hundred-Year-Old Man Who Climbed out of the Window and Disappeared

The Hundred-Year-Old Man Who Climbed out of the Window and Disappeared

296 Kč
Není skladem
296 Kč
pohlídat
The Hundred- year-old Man Who Climed Out of the Window and Disappeared

The Hundred- year-old Man Who Climed Out of the Window and Disappeared

215 Kč
Rozebráno
215 Kč
pohlídat
The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

215 Kč
Rozebráno
215 Kč
pohlídat

Anotace

Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí - a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti - v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.

...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(60x)

Vaše hodnocení
Moc pěkný.
Člověk ve věku hlavní postavy má právo být nerudný, nepříjemný, kritizující... Opak je pravdou. Stoletý stařík chápe život "ve stovce" jako možnost začít si konečně užívat i s rizikem následků.. Nic horšího než konec života se přece nemůže stát. Čtenář snad i chvilkami může tajit dech, ale vždy se můžete spolehnout na nejen...
Více
Když jsem si četla v anotaci, že je hlavní hrdina tohoto příběhu takový švédský Švejk, byla jsem hodně skeptická a knize jsem příliš nedůvěřovala. Po přečtení se mi ale toto přirovnání zdá být opravdu trefné - člověk do poslední chvíle neví, jestli je Alan tak hrozně hloupý nebo naprosto geniální člověk, poukazující na absurditu lidské společnosti....
Více
Vtipné, čtivé, doporučuji
Vesely, vtipny, fakt zabavny. Cte se to jednim dechem.
Velmi milé, takový Forrest Gump, svetobĕžník ze Švédska.Těžko uvěřitelné zápletky, čtivé,chytlavé a vtipné, hlasitý smích namístě....
Tak takhle podaný dějepis bych si dala říct. :) Perfektně napsaná knížka, evidentně taky dokonale přeložená. Bála jsem se konce, aby nebyl sladký, nebo naopak hořký. Ale konec byl - jako celá kniha - dokonalý. :)
Po dlouhé době moc příjemná kniha, kt. mě doslova strhla, doporučuji všem, kdo se nechce brát až tak moc vážně, doufám, že autor ještě něco zplodí a nezůstane jen u jednoho tiutlu. Ne, že bych se válelal smíchy, ale je tam spousta zdravého selského rozumu a zdravého náhledu na život. 1*
Nejzábavnější shrnutí dějin 20. století jaké jsem kdy četl. A to studuji posledním rokem soudobé dějiny! ;)
Kniha opravdu výborná - královsky jsem se bavil. Rozhodně je třeba také pochválit vynikající překlad.
Je to výborná, vtipná knížka, kterou přečtete jedním dechem. Nýbrž sám autor píše, že má rád Haška dost jsem v povaze staříka viděla vnímaní světa jako měl Švejk, ale to je můj názor. Prostě výborné:)
Sta let se můžete dožít, když budete vyznávat staříkovo "je jak je a bude jak bude" :) Opravdu povedená a hezky napsaná kniha plná "cimrmanovských" příhod. Alan je takový Cimrmanův severský bratranec. Je to sympaťák.
Jediná věc mi tam trochu "neštimuje".
A to výbuch nitroglycerinu, způsobený cigaretou....
Více
Vydržte prvních pár stran a pak se nebudete stačit divit. Opravdu velmi zábavné a nápadité. Originální příspěvek ke světovým "konspirativním" teoriím. Ještě jednou: inteligentní zábava a originalita.
Perfektní knížka, výborně napsaná. Příběh se proplítá až neskutečnými zákrutami a jednotlivé detaily mají ve vyprávění vždy své místo. Jaké? To se čtenář v pravou, mnohdy překvapivou, chvíli dozví.
Lidé a místa a události, které Alan Karlsson na své stoleté cestě zažil mohou posloužit jako stručná historie 20. století - Franco, Churchill, Truman, Stalin, Berija, Mao Ce-tung, Kim Ir-sen, Charles de Gaulle, pěší přechod Himaláje, Atomová bomba, sovětský Gulag, studená válka. To všechno stoletý stařik absolvoval a nehrál při tom úlohu pasivního...
Více
... nenáročné, ale zábavné. Zvlášť historka s Herbertem Einsteinem byla povedená. Takže díky za příjemný oddych.
....tak s touto filozofií stoletý stařík přežil i to, co jiné zlomilo a zabilo. Zábavné, bláznivé a čtivé. Doporučuji, pokud si potřebujete zlepšit svoji náladu.
Málo kdy se mi stane, že se u knížky směji nahlas. Staříka jsem dostala jako dárek a několik měsíců byl v poličce. Při dlouhém zimním týdnu jsem si na něj našla čas a nalezla jsem komediální klenot. Humoristická kniha z těžkých let, tak bych staříka definovala. Myslím, že je to nutnost pro všechny milovníky dobré literaturu. PS. i film se povedl.
Vtipné s trochou černého humoru. Zamrazilo mě, když se objevila první zmražená mrtvola, ale po chvíli si člověk na "vraždícího" staříka zvykne. Vždyť on za nic vlastně nemohl. Trochu mě místy nudily vzpomínky na historické události ve staříkově minulosti, ale přesto bych knihu neodložila. V celku se mi líbila a klidně bych ji doporučila jako odpočinkové čtení.
Dobre, musite se oprostit od toho, abyste si porad predstavovali, ktery stolety dedecek by takove dobrodruzstvi doopravdy zvladnul:)! Ale o tom to je, knizka neni realita, tak na ni zapomente a uzijte si zabavne cteni, ktere jde napric stoletimi a dejinami! Je opravdu vtipne, jak do sebe zapadaji setkani s jednotlivymi historickymi postavami! Je to...
Více
nebo také takový náš Jára Cimrman
Kniha je vtipná a velmi dobře se čte.
Knihu jsem četl na doporučení, chvíli mi trvalo než jsem se začetl, ale čím víc jsem měl načteno, tím víc mě ten nadhled bavil. Skvěle poskládané absurdity, skoro jak od samotného Einsteina :)
Velmi vtipné, krásně přeložené..jen jsem musel dát občas pauzu, trošku natahované.
Je to příjmně a svižně napsaná kniha. Upřímně jsem Alanovi a spol. fandila a jsem ráda za konec, jaký si zaslouží. Takto podaný popis dějin by se mi i líbil! ;-)
Připomíná mi to trochu film: Vrtěti psem.
Knížka je celkem dobře vymyšlená, ale humor je často vynucený, často jsem si říkala, hahaha...vtipe vylez:) Kdyby s ním autor trošku šetřil, vyniknul by mnohem více. Jinak je to ale knížka čtivá, ale asi bych ji nikomu nekoupila jako dárek...
Asi mám radši jiný styl humoru.
Pokud někdo zrepuje Mozartovu Malou noční hudbu, budeme mu freneticky tleskat? Co že je to za otázku?? Inu, ona úzce souvisí se Stoletým staříkem. Žijeme v době plagiátorství (někdy se až zdá, že vše už tu bylo). Ale žijeme i v době, kdy se málokdo stará o souvislosti. A tak s dětským nadšením objevujeme stále to samé. Hloupé je, že za to samé...
Více
Hezky se to poslouchá, ale interpret si mohl zjistit švédskou výslovnost.
...ale že bych se válel po zemi smíchy? Do poloviny mě to bavilo, ale potom už se stále opakovalo, a já čekal, kdy se sejde s jedním z našich Václavů. Ke konci nuda. Nemohl jsem se dočkat, kdy to dočtu.
Stařík má výtečnou reklamu, je inzerován jako humoristická kniha, leč zasmějete se pomálu. Dějová linie ze současnosti je tak do půlky vcelku zábavná, ale výjevy ze staříkova života se zají dost rychle. Člověk má pocit, že autor si namátkou vybral několik bizarních známých osobností a pak je chtěl mermomocí propojit skrzevá osobnost ještě...
Více
Kniha ani zfilmování mě nijak zvlášť nezaujaly. Nechápu všeobecné nadšení. Kniha se dá sice přečíst (když zrovna nic jiného nemáte po ruce) a film se dá zhlédnout s tím, že na něj velice rychle zapomenete. Humorné mi to až na velice málo výjimek nepřijde (a úplně k popukání ani to málo není), že bych měla touhu knihu číst, se také říct nedalo....
Více
Knihu jsem dočetla asi do poloviny a odložila...už jsem neměla dál trpělivost na přehnanou , překombinovanost událostí pro mě až moc bláznivých.
Radši si zas přečtu nějakou debku...
Vůbec jsem nepochopil, kde jsou proklamované klady této knihy, na něco trochu vtipného jsem narazil jednou za 30 stran, jinak celé strašně nucené.
Nejsme žádná knižní kritička , ale knihu jsem si koupila na doporučeni známeho.
Byla jsem šokována jak je možné udělat vulgárni splácaninu končící happy endem.
Po prvé mam mém životě jsem litovala peněz za knihu. S osobniho hlediska vulgarismi i v dnešni době kniha nepotřebuje pokud je dobře napsaná. Děj nudný přebýhajici z minulosti do přítomnosti.
škoda číst
je naprosté zklamání. Příběh samotný je vtipný, čtivý, o to víc mrzí, že v audioverzi jsou totálně ignorované i naprosté základy švédské výslovnosti, což tuto verzi totálně devalvuje (knihu jsem, nejdřív četla, až pak jsem měla možnost poslechnout si v audio verzi).
Zobrazit další (33)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Politické blázniviny stoletého staříka

(...) O autorovi vypovídá skutečnost, že po bolestném rozvodu žije se synem, kočkou a kuřaty na ostrově Gotland v Baltském moři. Odtud se mu svět musí jevit úplně jinak, než jako redaktorovi večerníku nebo televiznímu producentovi. Dokázal se dotknout živoucího nervu literatury, který posílá signály dalším čtenářům. Ti si o dobré knize řeknou bez ohledu na jazyk i zeměpisné souřadnice. Uvidíme, jak dopadne druhá kniha, která se má jmenovat Analfabetka, která uměla počítat. „Ty, co říkaj jenom to, co je pravda, nemá cenu poslouchat,“ říká v úvodu knihy Jonassonův dědeček vnoučatům. S vědomím paradoxu to je jedna z cest, jak vyvolat kouzlo literatury.

Nepodceňovat staříky

Dobrá zpráva: vychází u nás po nějaké době opět švédská kniha, která na obálce nemá mrtvolu.
Celá recenze

Magazín OKO

Kosmas v english
Aktuality

Kosmas v english

Při výběru se Kosmas většinou orientuje podle známého a v ČR již zavedeného autora, případně podle titulu, který se v ČR stal bestsellerem. Knihy se pochopitelně neobjednávají ve stovkách, takže se ...

 |  Tomáš Weiss

Mít tak doma Analfabetku!
Ukázky

Mít tak doma Analfabetku!

O dívce z chatrče a muži, který ji odtamtud po své smrti dostal pryč

Vynašeči latrín z největšího slumu v Jihoafrické republice byli svým způsobem děti štěstěny, jelikož měli jak práci, tak ...

 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Autor:
Jonasson, Jonas
Nakladatel:
Panteon
EAN:
9788087697009
ISBN:
978-80-87697-00-9
Doporučená prodejní cena:
349 Kč
Originál:
Hundraaringen som klev ut genom fonstret och forsvann
Překlad:
Černík, Zbyněk
Popis:
1× kniha, vázaná, 400 stran, česky
Rozměry:
14 × 21,5 cm
Rok vydání:
2012 (1. vydání)