Bestseller Ke stažení Info OKO

Temná dcera

Nakladatel:  Prostor 2019
Ihned
149 Kč

Anotace

Leda, profesorka anglické literatury na florentské univerzitě, pochází stejně jako všechny hrdinky románů Eleny Ferrante z Neapole. Kdysi odtamtud utekla, aby se vdala a porodila dvě dcery. Nyní odpočívá na pláži v jižní Itálii, rozvedená, její dospělé děti odjely za otcem a ona se ke svému překvapení cítí konečně spokojeně a svobodně. Setkání s...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Nejtajemnější a geniální Elena Ferrante

(...) Síla knih Eleny Ferrante spočívá v autenticitě, s níž nahlíží ženské osudy. Žádné iluze a ideály, jen syrová pravda, pochybnosti, zoufalství. „V Itálii má její popularita co do činění s tím, jak upřímně píše o hanbě, znechucení, sexuálním ponížení a pachuti, kterou má mateřství. V italské beletrii bylo a do jisté míry stále je neobvyklé, aby ženy psaly o tak vnitřních a osobních věcech,“ tvrdí Ann Goldstein, která překládá Ferrante z italštiny do angličtiny. Jak to, že tahle témata tak rezonují i jinde, nejenom v konzervativní Itálii, kde jsou genderové stereotypy stále silně vkořeněné? Je to především díky mnohovrstevnatosti jejích hrdinek, jejichž vlastnosti jsou často odpudivé, které ale velmi pravdivě, bez příkras a otevřeně reflektují vnitřní zápasy; nejdrásavěji pak v případě matek, které mají daleko k ideálu mateřství.

Strach z prázdnoty

(...) Leda jede k moři z bytu opuštěného dospělými dcerami oživit skomírající kariéru: prchá před dvojí prázdnotou, z identity matky ani intelektuálky toho moc nezbývá. S sebou si však veze vzpomínky, hořkost i předsudky, které následně s drastickým vyvrcholením promítá do cizích těl na pláži. Spíše než sociální skicou je Temná dcera krátkým románem o strachu z vakua, které zbude po blízkých i po nenaplněných snech. A které se snažíme zaplnit čímkoli, co je zrovna po ruce.

výběr salonu, knihy

(...) Vztah mezi matkou a dcerou je důležitým motivem díla Ferrante a v Temné dceři tvoří základní páteř novely. V ní odjíždí skoro padesátiletá Leda, matka dvou dospělých dcer, na dovolenou k moři. Nové prostředí, nezvyklá samota, a především noví známí v ní otevírají některé dlouho potlačované frustrace, kdy Leda hodnotí, co to vlastně znamená být matkou a jak moc je tahle role svázaná s omezeními, o kterých okolí tak nerado slyší. Jestli dnes existuje autorka, která spojuje všechny vrstvy čtenářů svou přístupností, naléhavostí a důvtipem, je to rozhodně Ferrante.

Elena Ferrante dál sahá do otevřených ran

(...) Ferrante vypráví přímočaře, věcně, výstižně ale pojmenovává události i pocity. Nezatěžuje zbytečnými emocemi, ale díky psychologickému nadání a pozorovatelskému postřehu dociluje hlubokého účinku na čtenáře. Její přesný a nekompromisní vhled do světa žen „na pokraji nervového zhroucení“, jemuž její hrdinky čelí s mimořádnou silou, nabízí intenzívní čtenářský zážitek. I možnost vcítění a identifikace s jejich osudy a pocity, jež zasahují mnohé z dnešních žen.

Před bouří je klid, připomíná Elena Ferrante v Temné dceři

(...) Jsou to však často právě momenty zdánlivého klidu, znenadání poskytnutého prostoru pro sebe sama, které kdesi hluboko v člověku posílí vysychající pramen minulých křivd a bolestí. Dá se s nimi vyrovnat, oblíbenou otázkou Eleny Ferrante však je, jak to udělat. Ani v tomto příběhu nechybí Neapol, linka problematického vztahu s matkou či téma lásky k vlastním dětem.

Ferrante, Elena: Temná dcera

Silný a upřímný příběh o rozporuplných pocitech dětí a rodičů, o ztracených nadějích, ale i nezapomenutých tužbách – to vše nabízí Temná dcera Eleny Ferrante. Podobně jako její bestseller Geniální přítelkyně, i Temná dcera tematizuje problematický vztah italských žen a jejich dcer: Leda měla komplikovaný vztah se svou matkou a dcery milovala tolik, až se začala bát, že ztratí sama sebe.
Celá recenze

Magazín OKO

Nová Ferrante v češtině posunuta na 1. září 2020
Aktuality

Nová Ferrante v češtině posunuta na 1. září 2020

Vyprávění dospívající Giovanny začíná větou: "Dva roky předtím, než otec odešel z domova, řekl mojí matce, že jsem strašně ošklivá." Víc než 300 stran ...

 |  Tomáš Weiss

Rádio Kosmas

Na pláži u moře se setkává s neapolskou rodinou

Elena Ferrante slaví úspěchy jako strhující vypravěčka, která dokáže proniknout i do těch nejtemnějších zákoutí ženské duše. Její hrdinky svádějí věčný boj ...

 |  Radioservis

17. října 2019 - Velký knižní čtvrtek a další Elena Ferrante
Ukázky

17. října 2019 - Velký knižní čtvrtek a další Elena Ferrante

Ukázka z knihy

6

Před polednem se přihodilo něco nového. Pospávala jsem ve stínu, přestože hudba linoucí se z baru byla moc hlasitá, když vtom jsem uslyšela, že těhotná žena volá na Ninu, ...

 |  Elena Ferrante, Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Temná dcera
Autor:
Ferrante, Elena
Nakladatel:
Prostor
EAN:
ISBN:
Originál:
La figlia oscura
Překlad:
Flemrová, Alice
Popis:
Elektronická kniha, 208 stran, bez zabezpečení DRM, 1,2 MB ePUB ePUB, 2,7 MB Mobi Mobi, 1,2 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2019