Alan Hollinghurst - Linie krásy
Ke stažení

Linie krásy

Nakladatel: Odeon 2020
Ihned
279 Kč

Anotace

Nick Guest, mladík ze skromných poměrů a čerstvý absolvent Oxfordu, dostane možnost sdílet domácnost s rodinou konzervativního poslance Geralda Feddena. V honosném londýnském domě Feddenových se však nesmělý, kultivovaný Nick, prahnoucí po všem vytříbeném a stylovém, rozhodně necítí jako pouhý podnájemník. Feddenovy – dravého kariéris tu Geralda,...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení
Trochu netradiční a politicky asi ne zcela korektní pohled do jedné rodiny patřící k britské elitě očima mladého ambiciózního gaye. Je to skandální, intelektuální, veskrze originální a hlavně velmi dobře napsané. Určitě doporučuji k zamyšlení nejen pro čtyřprocentní čtenáře.
Souhlasím s výše uvedeným...
Výborná knížka, skvělý překlad, který zachoval krásu a bohatost jazyka originálu, včetně působivých obratů a přirovnání. Líčení poměrů v britských vysokých politických kruzích, s kousavou ironií, britským sarkasmem a napínavými dějovými zvraty.
Citlivost s jakou autor předkládá vnitřní pocity hlavní postavy Nicka Guesta je stěžejní linií krásy celé knihy. Motivy tělesné touhy, které měli zůstat potěšujícím zážitkem, ale byly zneužity v tu "pravou chvíli" ke svalení viny a odpovědnosti na jejich nepatřičnost a to navzdory vlastnímu pokrytectví lidí, kteří mají moc a sami žijí za...
Více
Zobrazit další (1)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Hollinghurst, Alan: Linie krásy

Čeští čtenáři mají poprvé možnost seznámit se s dílem renomovaného britského spisovatele Alana Hollinghursta, který si za své tři předchozí romány vysloužil vcelku oprávněně titul nekorunovaného krále britské homosexuální literatury.
Celá recenze

Hollinghurst, Alan: Linie krásy

Knížka Petera Crowthera o volbách už byla na pultech. Jmenovala se Lavina! a vtipný prodavač u Dillona vytvořil ve výloze stejnojmennou živelní katastrofu ve zmenšeném měřítku...
Celá recenze

Hollinghurst, Alan: Linie krásy

Vrcholem Hollinghurstova umění je nesporně jeho čtvrtá a zatím poslední kniha Linie krásy (Line of Beauty). Román mu jako vůbec prvnímu otevřeně homosexuálnímu autorovi v roce 2004 přinesl prestižní Bookerovu cenu a užší nominaci na Whitbreadovu cenu za nejlepší britský román roku.
Celá recenze

Konec konzervativní Británie v románu oceněném Booker Prize

(...) Poutavý příběh s brilantně napsaným závěrem je úchvatným podobenstvím nejen o vzestupu a pádu konzervativní Británie za vlády Margaret Thatcherové, ale i o celé kultuře osmdesátých let, včetně jejích estetických ideálů, které se teď jeví neobyčejně vzdálené, tedy aspoň některým. (...)V jistém smyslu, jakkoli to může znít otřepaně, je kniha jakýmsi manifestem autentičnosti - výzvou neustále podrobovat odkaz tradice kritickému zkoumání a klást si otázku, zda onen ideál, k němuž umění a kultura míří, není jen kus pozlaceného haraburdí.

LINIE KRÁSY - BOOKEROVA CENA 2004 ČESKY

(...) Pocta za román roku 2004 je v dobrých rukou Brita, který proti živelné webové zkratce staví úhlednou tradici lehce antikvární prózy, splývání hrdinů s vášněmi, odkazy na zdroje a vytříbený jazyk bez falešných ornamentů. Stará pravda, že život je nádherná dekorace, po jejímž vzoru lépe nepátrat, by se v Hollinghurstově provedení dal vyjádřit i jiným zjištěním: krása ano, ačkoli její cesty bývají zavinuté.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Linie krásy
Autor:
Hollinghurst, Alan
Nakladatel:
Odeon
Edice:
Světová knihovna
EAN:
9788020719577
ISBN:
978-80-207-1957-7
Originál:
The Line of Beauty
Překlad:
Marková, Michala
Popis:
Elektronická kniha, 448 stran, bez zabezpečení DRM, 0,8 MB ePUB ePUB, 2,1 MB Mobi Mobi, česky
Rok vydání:
2020 (3. vydání)