Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z jiné literatury

Rocker nikdy neběhá

Když v roce 2018 zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur bylo mu teprve šedesát. To on v roce 1985 provedl ten husarský kousek, že na okraji Prahy uspořádal koncert Nico. Články o hudbě začal psát do Melodie a Gramorevue, Jeho profesní život byl od začátku devadesátých let spjatý s magazínem Rock & Pop, kde první dva roky působil na pozici zástupce šéfredaktora, poté časopis sám vedl. Co Jiří Černý začal, to Vojtěch Lindaur rozvíjel.

| nakl. Galén

Soubor historek z Gorbačovova života

Autor, který tyto příběhy sepsal, János Zolcer, novinář a televizní producent, Gorbačova provázel po důležitých dějištích jeho života, vedl s ním dlouhé rozhovory a zakusil nezapomenutelné zážitky. Taková kniha o posledním sovětském vůdci dosud nevyšla.

| nakl. Slovart
Královna pila světlý ležák, stejně jako já

Královna pila světlý ležák, stejně jako já

Ve třinácti kapitolách své knihy S prominutím řečeno odhalí Michael Žantovský skutečnou povahu světového dění a potvrdí nám všechna podezření, se kterými jsme se dosud neodvažovali svěřit nikomu kromě svého psychiatra. Text doprovázejí barevné dokumentární fotografie z autorova archivu.
| nakl. Prostor
Litera blog 2022 o Řecku knižně

Litera blog 2022 o Řecku knižně

"Ptám se kamarádů, jestli chtějí vidět to a tamto a oni chtějí vidět všechno. A já si neskutečně užívám to, že můžu aspoň trochu předat dál něco z mé lásky k Řecku a ukázat přátelům pár nevšedních koutů, kam jinak moc turistů nezavítá." Kateřina Panau žije už déle než pětadvacet let v řeckém kraji Epirus, provdala se tam, založila rodinu a našla štěstí. Řecké štěstí. Píše o Řecku blog, který byl porotci cen Litera vybrán v roce 2022 jako ten nejzajímavější. Teď vychází knižně.
| nakl. Cosmopolis
Téměř 500 stránek od mladšího syna krále Karla III.

Téměř 500 stránek od mladšího syna krále Karla III.

„Ta knížka pochopitelně vzbudila velkou pozornost. V Londýně se na ni stály fronty. Analyzovali ji jak politologové, tak znalci královského dvora a pochopitelně i britská veřejnost. Pro samotnou královskou rodinu je ale událostí, bez které by se byla obešla.“ Ivan Kytka, novinář
| nakl. Práh
We are Motörhead, we play rock and roll

We are Motörhead, we play rock and roll

Tady je příběh klasické sestavy Motörhead, který víceméně zastřešuje téma zkoumání toho, proč byli tito tři chlápci Lemmy Kilmister, Eddie Clark a Phil Taylor) tak oblíbení, proč nemá téměř nikdo špatného slova pro originální Motörhead, a v podstatě nemá nikdo nic negativního proti Motörhead vůbec. Všechno kolem jejich hlučného rokenrolu začalo v roce 1975.
| nakl. Volvox Globator
Co nového u delfínů - z aprílových novinek Dauphinu

Co nového u delfínů - z aprílových novinek Dauphinu

Jmenovitě a konkrétně toto: Kateřina Komorádová: Kniha jihu - básnická sbírka, Friedrich Nietzsche: Zarathustra promluvil - nový, moderní překlad, Tomáš Boukal: Po stopách lidojeda - kniha o mýtech Indiánů Severní Ameriky i Sibiře, Alena Gajdušková: Domácnosti našich babiček II - třetí dotisk.
| Drahomíra Cormier, nakl. Dauphin
Spisovatelé mají takovou výjimku – dokud nás čtete, nejsme mrtví

Spisovatelé mají takovou výjimku – dokud nás čtete, nejsme mrtví

A knihy Terryho Pratchetta (1948 - 2015) se číst budou až do skonání světa. Jen ze Zeměplochy vzniklo jedenačtyřicet příběhů, běžně napsal dvě, někdy i tři knihy ročně. Jednu však nikdy nedokončil – vlastní biografii. V roce 2015, kdy ho definitivně přemohla degenerativní choroba mozku, stihl svému osobnímu asistentovi Robu Wilkinsovi nadiktovat nějakých 24 tisíc slov a došli do roku 1979. Dál už to bylo na Wilkinsovi.
| nakl. Argo
Fízl  jako meditace nad tím jak zůstat sám sebou v jakékoli době

Fízl jako meditace nad tím jak zůstat sám sebou v jakékoli době

Když Fízla zařadíme do literatury, je to zároveň zasvěcený vhled do toho, jak fungovala komunistická StB v době normalizace. Podle autora má kniha i didaktický účel: je to návod, jak se bránit jakémukoli vnějšímu nátlaku, ať už je jeho původcem stát nebo cokoli jiného. Druhé, rozšířené vydání je mimo jiné doplněno o happyend – tedy vítězný polistopadový soud autora s „hrdiny“ jeho knihy, důstojníky tajné policie.
| nakl. Argo
Slova Volodymyra Zelenského rok po zahájení ruské agrese

Slova Volodymyra Zelenského rok po zahájení ruské agrese

Během prvních dvou set dnů války pronesl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jedenaosmdesát projevů k zahraničnímu publiku, a ještě více jich věnoval vlastnímu lidu. Jeho projevy si vysloužily srovnání s těmi Churchillovými a jeho khaki tričko si na celém světě získalo ikonické postavení.
| nakl. Argo
Zobrazuji 1 - 10 z 166 příspěvků 123..17 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků