Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z jiné literatury

Víš, Jozefe, tohle’s mi neměl dělat!...

Soubor sedmi obsáhlých dopisů dřevorytce Josefa Váchala (1884–1969) jeho jedinému žáku a celoživotnímu příteli Josefu Hodkovi (1888–1973), napsané mezi lety 1949 a 1963 je nemožné vnímat chladně. Texty jsou to osobité obsahem, větnou stavbou a typickým prorocko-kazatelským tónem a svérázným humorem tohoto českého každým coulem originála.

| nakl. Kodudek, Památník národního písemnictví

Absynt uvádí knihu o indickém utopickém...

"Poprvé jsem se o Auroville doslechla náhodou, v roce 2009, když jsem cestovala po jižní Indii. V průvodci jsem se dočetla, že kousek od Puduččéri (Pondicherry), někdejší francouzské kolonie, leží město, ve kterém se lidé celého světa snaží vybudovat společnost bez peněz, bez soukromého vlastnictví, bez institucí, bez náboženství a bez rozdílů. Všichni jsou zváni. " Katarzyna Boni

| nakl. Absynt
Další hold zeleninové chuti

Další hold zeleninové chuti

Autor o své další "zeleninové" kuchařské knize řekl: „Zaměřuje se na pochopení, čím se zelenina odlišuje od jiných potravin, a v souvislosti s tím také na možnosti, jak její chuť a vůni zvýraznit a ozvláštnit. Ukazuje, jak vytvářet chuťové ‚bomby’, navržené speciálně pro zeleninu, a to pomocí procesu, párování a výběru potravin.“
| nakl. Slovart
Jak vidí svět  Roger Scruton, Edward Lucas, Vladimir Bukovskij, Peter Pomerantsev, Timothy Snyder, Douglas Murray a další...

Jak vidí svět Roger Scruton, Edward Lucas, Vladimir Bukovskij, Peter Pomerantsev, Timothy Snyder, Douglas Murray a další...

Kniha Proměny světa je výběr padesáti rozhovorů, které v průběhu šesti let vycházely v Týdeníku Echo. Stále si zachovávají svou naléhavost, aktuálnost a reflektují změny a nové fenomény 21. století. V knize je prostřednictvím interview pojímán souboj ideologií, východiska konzervativního a progresivistického pohledu na svět, dopady digitální revoluce, přístup ke klimatické změně.
| nakl. Echo Media
Silný básník i protikomunistický odbojář Zdeněk Rotrekl

Silný básník i protikomunistický odbojář Zdeněk Rotrekl

S výjimkou exilových vydání se Rotreklova tvorba ke čtenářům dostala až po roce 1989. Zizlerova monografie Aristokrat katakomb se věnuje celku Rotreklova díla. Zaměřuje se zejména na jeho poezii, ale zabývá se i Rotreklovými pozoruhodnými texty prozaickými; kromě povídek a básní v próze i románem Světlo přichází potmě, který zachycuje jeho životní příběh v podobě svébytného jazykového i formálního experimentu, nebo rozhlasovými hrami a publicistikou.
| nakl. Host
Ať promluví vůdce dělníků z Listopadu 89 Petr Miller

Ať promluví vůdce dělníků z Listopadu 89 Petr Miller

Kniha rozhovorů historika Jakuba Šloufa s vůdcem průmyslových dělníků z listopadu 1989 a pozdějším prvním polistopadovým federálním ministrem práce a sociálních věcí Petrem Millerem sleduje poutavý životní příběh. Otevřenost vyprávění Petra Millera jsou neobvykle inspirativním výchozím bodem pro úvahy od dělnické profesi na konci socialismu a v prvních letech obnovené demokracie.
| nakl. Akropolis
Velký knižní čtvrtek - podzim 2021: Eva Umlaufová, Stefanie Oswaltová: Číslo na tvém předloktí je modré, jako tvé oči

Velký knižní čtvrtek - podzim 2021: Eva Umlaufová, Stefanie Oswaltová: Číslo na tvém předloktí je modré, jako tvé oči

Evě Umlaufové se po několikaletých rešerších podařilo odhalit a zachytit rodinnou minulost, která se čte jako živá, napínavá reportáž. Její mnohovrstevnatá autobiografie dalece přesahuje osud jedné rodiny. Eva Umlaufová se narodila v roce 1942 v pracovním táboře pro Židy ve slovenských Novákách. Ocitla se v Osvětimi. Přežila. Vystudovala medicínu v Bratislavě a v roce 1967 odešla do Mnichova, kde do současnosti působí jako terapeutka.
| nakl. Akropolis
Ivan Klíma 90 - Moje šílené století

Ivan Klíma 90 - Moje šílené století

"Nehodlám psát obvyklé paměti...mám od dětství mizernou paměť, zvláště pokud se jedná o doslovné znění rozhovorů anebo podrobnosti, které sice nebyly významné, ale mají pro čtenáře zvláštní přitažlivost. Také jsem v mnoha případech nechtěl být osobní a ve svém vzpomínání i v úvahách jsem se soustředil spíše na okolnosti, které v onom šíleném století člověka někdy zaváděly, jindy ho nutily k osudovým rozhodnutím." Ivan Klíma se dožívá devadesáti let a vychází komplet Moje šílené století.
| nakl. Academia, Tomáš Weiss
Svědectví z čínského koncentráku

Svědectví z čínského koncentráku

Čínští komunisté mají jako všichni totalitní vládci svůj newspeak, takže jejich násilné věznění Ujgurů v táborech v Sin-ťiangu se oficiálně nazývá „pobyt ve Středisku pro profesní přeškolování“. Podle čínské vlády jde o „rekvalifikační zařízení“. Ano, my víme - i u nás řádila komunistická strana a měla na svoje mordy různé eufemismy. Své o tom ví Gülbahar Haitiwaji, která prošla peklem jednoho takového vzdělávacího místečka.
| nakl. Rybka Publishers
Knižní předloha Země nomádů

Knižní předloha Země nomádů

Vychází knižní předloha stejnojmenného filmu režisérky Chloe Zhao ověnčená Oscary za nejlepší film, režii a ženský herecký výkon Frances McDormand. Cestování za prací znamená pro mnoho stárnoucích Američanů jedinou možnost, jak neživořit na ulici. Novinářka Jessica Bruder nomády neromantizuje, obdivuje spíše jejich schopnost vydržet i ve svém věku těžkou fyzickou práci, přizpůsobit se, nestěžovat si. A uchovat si sny.
| nakl. Absynt
Zobrazuji 1 - 10 z 143 příspěvků 123..15 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků