Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z krásné literatury

Minout cíl co nejpřesněji

"Vždycky mě zajímá víc to, co se neřekne a přece to je nějak přítomno. Zajímá mě slovo, které se nevysloví, ale někde pod povrchem přesto pracuje. Nevyslovená slova ovlivňují ta slova, která zazní. Nevyřčeno přitom zůstává to podstatné. O tajemství se nedá vypovídat, ale dá se kolem něj jen kroužit. Jde o to moniut se přesně, neodkrýt to přesně." Petr Hruška - Nikde není řečeno

| Petr Hruška, Tomáš Weiss

Mezi realitou a fantazií je tenká linie

Samanta Schweblin (1978, Buenos Aires) vstoupila do povědomí čtenářů jako autorka povídek, které byly česky publikovány pod titulem Ptáci v ústech. Ve svých krátkých povídkách s pečlivě odměřovaným napětím a často nevysloveným závěrem navazuje na fantastickou literaturu laplatské oblasti (Julio Cortázar, Jorge Luis Borges, Adolfo Bioy Casares). Za svůj román Distancia de rescate (Mimo dosah) se v roce 2017 dostala do užší nominace na britské ocenění Man Booker International Prize.

| Samanta Schweblin, Tomáš Weiss
Myslíte, že když za sebou zamknete dveře bytu, že jste v bezpečí?

Myslíte, že když za sebou zamknete dveře bytu, že jste v bezpečí?

Ticho je děsivé. Žárovky u stropu blikají a dětské ruce se v jejich mihotavém světle jakoby lesknou. Pak ucítí Alva na rameni těžkou kostnatou ruku - a tak dál, a tak podobně. Pokud máte chuť na pořádný nervák, je to Muž za zdí. Jak píše jeden ze světových recenzentů: "„Brr. Tenhle skvěle napsaný thriller mi připomíná strašidelné historky z dětství… Končí strašlivě a policie se do toho nemíchá.“
| Emma Angströmová , Tomáš Weiss
Knihy, které vás nenechají spát.

Knihy, které vás nenechají spát.

„Když se kruh uzavřel“ (2012- 2013) „A nad tím vším je slunce“ (2013 -2015), „Co se do vás vejde“ (2016 - 2017). Ty tři knížky vznikaly postupně, a pro mě to znamenalo pět let radostné práce, ale také trápení a pochybností.
| Kamil Pešťák
Napínavá fantasy ze Sedmiříší

Napínavá fantasy ze Sedmiříší

Čtvrtý díl série má název Síla ohně. Americká autorka Cinda Willims Chima (1952) v něm pokračuje v napínavém fantasy příběhu, prostoupeném temnou magií a dvěma nezapomenutelnými postavami, které se pohybují na tenoučké hraně mezi životem a smrtí. Hlavními hrdiny jsou Adrian sul'Han, zvaný Ash, školený léčitel obdařený magickými schopnostmi a Jenna Blandelowová, dívka s podivným znamením, kterou její tajemní rodiče opustili brzy po narození.
| Booklab
Nikdy není nic tak, jak si člověk představoval, když po tom toužil

Nikdy není nic tak, jak si člověk představoval, když po tom toužil

"Postavy v Lettiparku ale pochopily, že nikam nedojdou. Uzavřely sňatky, nechaly se rozvést, začaly se věnovat určitým profesím a pak je opustily, postavily domy, načež z nich odešly. Pochopily, že v životě bude vždy existovat nenaplněná touha. A že jde v podstatě o to, jak se k tomu postavit.“ Nemožnost naplnit nejvnitřnější touhy a potřeby vede postavy Judith Hermannovové k hlubokým pocitům vykořenění, osamělosti a melancholie.
| Judith Hermannová, Tomáš Weiss
Občane, bude nutné se přizpůsobit!

Občane, bude nutné se přizpůsobit!

V rozhovoru s J.P. Muchowem odpověděl americký spisovatel Chuck Palahniuk na otázku, jak by v hudební terminologii pojmenoval svůj styl, že píše new wave. "Moc bych si přál, aby to byl punk. Ale upřímně, moje věci jsou bohužel trochu vyměklý na to, aby to šlo opravdu pojmenovat jako punk." New wave. Moc bych si přál, aby to byl punk. Ale upřímně, moje věci jsou bohužel trochu vyměklý na to, aby to šlo opravdu pojmenovat jako punk. Takže new wave.
| Chuck Palahniuk, Tomáš Weiss
Modlit se, procházet lesem, spát venku a dívat se kolem sebe

Modlit se, procházet lesem, spát venku a dívat se kolem sebe

Básník a meteorolog Roma Szpuk (1960) je i podle slov Aleše Palána přímo zodpovědný za vznik knihy Raději zešílet v divočině. To za ním, jako z a prvním, přišel autor a odtud se pak vydal za dalšími samotáři. Kniha Klika byla vysoko je pokračováním autorských zápisů Chraplavé chorály a Zavaž si tkaničky. Z pozorování mraků vycvičené oko vidí lidské mikrosituace, které říkají často o světě víc než třeskuté a rachotící velké dějiny.
| Roman Szpuk, Tomáš Weiss
Změní se nakonec i náš svět na pouhou čínskou ekonomickou pragmatičnost?

Změní se nakonec i náš svět na pouhou čínskou ekonomickou pragmatičnost?

Knihu jsem začala psát, přesněji řečeno stavět jako chrám, na jaře 2013. musela jsem ji napsat, protože jsem pochopila, že žiju v době, kdy se něco podstatného láme a mění, a já nevím co. v letech 2013, 2015 a 2016 jsem byla v Číně a téma si mě našlo. Spřátelila jsem se s lidmi kolem disidentského sborníku DanDu šéfredaktora Xu Zhiyuana. Hluboce jsem se před nimi styděla, protože i politici mé země tvrdili, že Čína je stabilizovaná a harmonická společnost.
| Radka Denemarková, Tomáš Weiss
Správně věci načasovat a stupňovat napětí

Správně věci načasovat a stupňovat napětí

Pátá Bryndzova kniha v češtině, další s hlavní hrdinkou šéfinspektorkou Erikou Fosterovou. A Temže vyplavuje kufry s rozřezanými lidskými těly. Projevuje se takhle zvrácená láska až za hrob? A to Robert Bryndza, britský spiosvatel, žijící na Slovensku, původně začínal jako humorista!
| nakl. Grada, Tomáš Weiss
Zobrazuji 1 - 10 z 214 příspěvků 123..22 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků