Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z krásné literatury

Mohou se staří lidé na dohled smrti...

Dvojité sklo islandské spisovatelky Halldóry Thoroddsen (1950 - 2020) je intimní sonda do života vitální osmdesátileté ženy, která ztratila manžela a postupně přichází i o další blízké. Přestože dychtí po životě, spíš ho jen pozoruje, jak ubíhá za oknem. Pak se objeví šarmantní Sverrir a ona se zamiluje. Zároveň ji někde uvnitř hlodá pochybnost a obava. Nebude směšná, neodsoudí ji okolí? Má se i v tak pokročilém věku oddat nečekanému citu? Kniha získala Cenu Evropské unie.

| nakl. Větrné mlýny

Rozvrácenou zemi mohou zachránit jen...

Bambusová říše se ocitne v nebezpečí poté, co je zatopena velkou vodou. Podle dávného proroctví mohou rozvrácenou zemi zachránit jen malá pandí trojčata. Podaří se tajemnému tygrovi spojit rozdělené sourozence znovu dohromady, aby společně naplnili svůj osud a zachránili celou Bambusovou říši? Zbrusu nová kniha od autorky série Kočičí válečníci.

| nakl. Bambook
Stával se pro ostatní klaunem, aby zamaskoval odcizení

Stával se pro ostatní klaunem, aby zamaskoval odcizení

Autor románu, japonský spisovatel Osamu Dazai (1909 - 1948), bez sentimentu zaznamenává náhodné krutosti života a prchavé okamžiky lidské pospolitosti, porozumění a něhy. Jeden z nejprodávanějších japonských románů je důkazem toho, že významné literární dílo nemusí během let ztratit nic ze své nadčasové aktuálnosti.
| nakl. Slovart
Je libo kulinářskou školu, ukrytou mezi krásně zelenými kopci Irska?

Je libo kulinářskou školu, ukrytou mezi krásně zelenými kopci Irska?

Hannah opustí kariéru úspěšné právničky z uspěchaného Manchesteru a vydá se na šestitýdenní kurz vaření v Irsku. Cestou se zastaví v Dublinu, kde si užívá všechno, co nové město nabízí – irské speciality, skvělé drinky a také společnost charismatického Conora, se kterým se náhodou seznámí.
| nakl. Cosmopolis
Nový Aaronovitch - sbírka povídek ze světa Řek Londýna

Nový Aaronovitch - sbírka povídek ze světa Řek Londýna

"Pokud je mi známo, s nápadem na napsání některých povídek ze světa Řek Londýna za Benem přišli lidé z knihkupectví Waterstones, takže právě jim musíme poděkovat za to, že Bena Aaronovitche ponoukli k napsání větší části této sbírky. Smekám klobouk před všemi, kdo ho přesvědčili, aby nám vedle velkých dobrodružství dopřál i ta malá." Charlaine Harissová (z předmluvy)
| nakl. Argo
Knižní povídkářský debut Jakuba Němečka

Knižní povídkářský debut Jakuba Němečka

"Tyto povídky vznikly v letech 2012–2015. V té době jste je nejspíš mohli potkat někde na internetu, kde byly volně k mání. Později jsem je ze sítě stáhl, nechával je uležet a občas přepisoval." Jakub Němeček
| nakl. Gnóm!
Město v oblacích - podle Time a Entertainment Weekly nejlepší kniha roku 2021 vychází česky

Město v oblacích - podle Time a Entertainment Weekly nejlepší kniha roku 2021 vychází česky

Americký spisovatel Anthony Doerr (1973) se proslavil knihou Jsou světla, která nevidíme. Ta obdržela v roce 2015 Pulitzerovu cenu. Doerr v Městě v oblacích utkal tapiserii časů a míst, která odráží naše nesmírné propojení – navzájem mezi sebou, s jinými druhy, s těmi, kteří žili před námi, a s těmi, kteří tu budou, až už tady nebudeme. Román je věnovaný „knihovníkům dneška, včerejška a následujících let“.
| nakl. Moba
Radek Malý a básně na děrných štítcích

Radek Malý a básně na děrných štítcích

V odeonské edici poezie vyšel osmý svazek - ze 400 básních, napsaných během pandemie covidu psacím strojem na nalezené děrné štítky, vybrala básnířka a redaktorka edice Olina Stehlíková sestavu 65 kusů. Formát štítku i používání psacího stroje ustavuje svá pravidla, kouzla a omezení. Svérázný svět hravé imaginace Radka Malého ale taková omezení vlastně neomezují.
| nakl. Odeon
Rusko vypne Evropě plyn - sci-fi Ochlazení napsal Michael Žantovský v roce 2008

Rusko vypne Evropě plyn - sci-fi Ochlazení napsal Michael Žantovský v roce 2008

V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Román Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je dnes thrillerem z horké současnosti. Rusko v něm přestane dodávat Evropě ropu a plyn. Děj se odehrává v Čechách, v Americe, v Rusku i v Izraeli.
| nakl. Prostor
Nemilosrdná epická fantasy na pomezí Hry o trůny

Nemilosrdná epická fantasy na pomezí Hry o trůny

Národ Omehijců bojuje už bezmála dvě stě let ve válce, kterou nemůže vyhrát. Ti, kdo mají štěstí, se rodí s mimořádným nadáním: Jedna žena ze dvou tisíc má schopnost přivolávat draky. Jeden muž ze sta se dokáže proměnit ve stroj na zabíjení. Všichni ostatní jsou postradatelní pěšáci. Mladý Tau, muž bez zvláštních schopností, si to uvědomuje, má ale plán, jak přežít...Úvodní svazek krvavé, originální a především strhující fantasy série.
| nakl. Argo
Zobrazuji 1 - 10 z 534 příspěvků 123..54 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků